Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: akt oskarżenia za zaniżenie o ponad 12 milionów złotych należnego do wpłaty podatku VAT (komunikat)

23.08.2017, 10:47aktualizacja: 23.08.2017, 10:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Witoldowi K.

Grozi kara do 10 lat więzienia

Został on oskarżony o popełnienie w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2010 roku na terenie Suwałk i Warszawy trzech przestępstw:

- uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa w kwocie ponad 12 milionów złotych (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i inne);

- poświadczenie nieprawdy w deklaracjach podatkowych VAT – 7 i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT, wprowadzenie w błąd urzędników Urzędów Skarbowych w Suwałkach i Warszawa Wola w Warszawie i zaniżenie w ten sposób należnego do wpłaty na rzecz Skarbu Państwa podatku VAT na kwotę ponad 12 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego i inne);

- prania brudnych pieniędzy, które polegało na przyjmowaniu i przekazywaniu na różne rachunki bankowe środków pieniężnych w kwocie ponad 880 tysięcy złotych pochodzących z oszustw podatkowych (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego i inne).

Za popełnione przestępstwa oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw.

Pozorny obrót towarami

W toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku przez funkcjonariuszy Wydziału w Suwałkach Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji ustalono, że oskarżony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmować się miał kupnem i sprzedażą stali oraz kolektorów danych. Do fikcyjnych transakcji dochodziło z krajowymi i zagranicznymi podmiotami. Występowały one jako tzw. bufory i znikający podatnicy. Firmy te uczestniczyły w łańcuchu pozorującym prowadzenie działalności gospodarczej, a mającej na celu generowanie podatku naliczonego i dokonywanie przelewów środków pieniężnych pomiędzy różnymi podmiotami.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Witold K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚP 24 listopada 2016 roku.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych wobec zatrzymanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór Policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych.

W toku śledztwa na mieniu Witolda K. zabezpieczono ponad 30 tysięcy złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.08.2017, 10:47
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ