Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konsultacje szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO (komunikat)

25.08.2017, 17:20aktualizacja: 25.08.2017, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Konsultacje w dziedzinie bezpieczeństwa szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO w Warszawie

Przygotowania do przyszłorocznego Szczytu NATO oraz reforma struktury dowodzenia Sojuszu były głównymi tematami piątkowego spotkania sekretarza generalnego NATO z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie, przy okazji kolejnej rundy polsko-rumuńsko-tureckich konsultacji trójstronnych w dziedzinie bezpieczeństwa.

– Cała nasza trójka to są kraje wiodące, które mogą być przykładem dla współpracy w ramach NATO, ponieważ wypełniamy zobowiązania natowskie w sposób wzorowy – powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski po wspólnym spotkaniu ministrów z Jensem Stoltenbergiem, który przyjechał do Warszawy na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji. – Wszystkie nasze trzy kraje nie tylko są konsumentami bezpieczeństwa, ale są również dostarczycielami bezpieczeństwa – dodał.

Wizyta szefa NATO stanowiła okazję do podsumowania dotychczasowej realizacji decyzji podjętych podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Jens Stoltenberg spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły roli NATO wobec zagrożeń ze strony Rosji, również w świetle agresji na Ukrainę i zapowiedzianych na drugą połowę września ćwiczeń wojskowych ZAPAD 2017, terrorystów i kryzysu syryjskiego. Omówiono priorytety przed przyszłorocznym Szczytem Sojuszu.

Jens Stoltenberg odwiedzi dzisiaj również Orzysz, gdzie stacjonuje batalionowa grupa bojowa NATO. Siły rozmieszczone w Polsce w ramach sojuszniczej wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej składają się z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich. – Jens Stoltenberg objeżdża flankę wschodnią, ponieważ chce zobaczyć jak wygląda wprowadzanie w życie decyzji sojuszniczych, które zostały podjęte rok temu w Warszawie. Jak wygląda rozlokowanie sił bojowych NATO na terenie czterech państw flanki wschodniej – powiedział szef polskiego MSZ. – Omawialiśmy też sytuację, jaka może być wywołana poprzez ćwiczenia wojskowe, które są zaplanowane za kilkanaście dni na Białorusi – dodał.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji – Witold Waszczykowski, Teodor-Viorel Mele?canu i Mevlüt Çavuşoglu – rozmawiali również we własnym gronie. – Jest to już kolejne spotkanie naszego trójkąta flanki wschodniej i mam nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę, najprawdopodobniej w Bukareszcie – zaznaczył minister Witold Waszczykowski. Tematami spotkania były m.in.: bezpieczeństwo europejskie, relacje transatlantyckie oraz współpraca przemysłów obronnych. Spotkanie zakończyło się wydaniem wspólnego oświadczenia ministrów. Poprzednie spotkanie trójstronne w tym formacie odbyło się w sierpniu 2016 r. w Ankarze.

Ponadto minister Witold Waszczykowski wraz z ministrem Mevlütem Çavuşoglu uczestniczyli dzisiaj w uroczystości podpisania protokołu o współpracy polsko-tureckiej przy renowacji obrazu Marcello Bacciarellego Pokój Chocimski 1621 na Zamku Królewskim w Warszawie. W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji podkreślił wielowiekową tradycję relacji polsko-tureckich i wyraził przekonanie, że dobre relacje naszych krajów będą się dalej rozwijać. Podziękował jednocześnie partnerom tureckim za gotowość wspierania – także finansowego – dorobku kulturalnego łączącego nasze narody.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.08.2017, 17:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ