Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące fałszowania polskich i obcych środków płatniczych.
Zlikwidowano nielegalną drukarnię
Postępowanie to zostało wszczęte po tym, jak łódzcy policjanci CBŚP, w jednym z pomieszczeń gospodarczych w województwie łódzkim, odkryli drukarnię fałszywych pieniędzy. Była ona ukryta na prywatnej posesji w małej miejscowości w powiecie zgierskim.
W lokalu ujawniono i zabezpieczono między innymi papier przygotowany do produkcji 100 złotówek oraz mnóstwo hologramów do polskich i brytyjskich pieniędzy. W pomieszczeniu znajdowało się też kilka drukarek różnego rodzaju oraz komputery. Cały sprzęt, służący do fałszowania pieniędzy, został zabezpieczony jako dowód w sprawie.
Uniemożliwiono ponadto podrobienie 144 banknotów o nominale 50 funtów. Były one już częściowo wydrukowane z naniesionymi hologramami i znakami wodnymi.
Dodatkowo, w samochodzie jednego z podejrzanych, policjanci znaleźli pięć gotowych do wprowadzenia do obiegu banknotów o nominale 20 Euro. Podczas oględzin zabezpieczonych pieniędzy śledczy zauważyli, że miały one tą samą serię i numery.
Grozi do 25 lat pozbawienia wolności
Na miejscu zdarzenia zatrzymano trzy osoby, które zajmowały się przestępczym procederem.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Łodzi prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one produkcji fałszywych banknotów. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dodatkowo na posesji zostały zatrzymane jeszcze dwie osoby. Były one poszukiwane na podstawie listów gończych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. W toku śledztwa prokuratorzy i policjanci będą wyjaśniali między innymi, od kiedy był prowadzony przestępczy proceder oraz czy fałszywe banknoty trafiły już na rynek.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.08.2017, 12:11 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |