Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
Prezes IPN wraz z delegacją Instytutu zostali zaproszeni do posadzenia pierwszego drzewa przy Alei Przyjaźni na terenie Akademii Policyjnej w Tbilisi. Rektor uczelni chciał w ten sposób uczcić przyjaźń polsko-gruzińską i wyrazić wdzięczność wobec kraju i narodu Lecha Kaczyńskiego.
– Goście są dla nas darem – a szczególni goście, którzy pomagają nam tworzyć oraz udostępniać archiwa, zabezpieczające naszą wiedzę o sowieckim reżimie i ofiarach komunizmu – to prawdziwy skarb – mówił rektor Akademii pułkownik Givi Mikanadze.
Współpraca polskich i gruzińskich historyków już zaowocowała wydaniem źródeł dotyczących okresu wielkiego terroru 1937-1938, podczas którego w Gruzji ucierpieli także Polacy. Gruzini dotarli także do dokumentów, które zawierają kluczowe informacje o tzw. operacji polskiej NKWD z 1937 roku, w której celem sowieckiego reżimu była eksterminacja naszego narodu w komunistycznym imperium.
Prezes IPN Jarosław Szarek zapewnił o gotowości Instytutu do udzielenia pomocy archiwistom gruzińskim, by mogli unowocześniać swe instytucje oraz pracować nad edycją źródeł. – Chciałbym zaprosić wszystkich Gruzinów na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku – powiedział prezes w miejscowej telewizji. – Oba nasze kraje wywalczyły wolność w 1918 r., ale Gruzja straciła ją trzy lata później. Wtedy to Rzeczpospolita stała się domem dla wielu emigrantów z Kaukazu – przypomniał.
– Pozwolę sobie na osobistą refleksję – mówił rektor Akademii do gości z Polski – dotyczącą człowieka, którego już nie ma wśród nas. Naród gruziński nigdy nie zapomni śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w chwili zagrożenia naszej niepodległości przybył do Tbilisi. My umiemy to docenić, ale następne pokolenia Gruzinów będą to doceniać jeszcze bardziej – zapewnił.
W czasie wizyty, która trwa od 4 do 7 września, Jarosław Szarek zapewnił także wiceministra spraw wewnętrznych Gruzji Shalvę Khutsishviliego, że Instytut wesprze poszukiwania i identyfikacje ofiar komunizmu w Gruzji.
– Skoro jesteśmy największą instytucją tego typu na całym obszarze postsowieckim, to jesteśmy zobowiązani dzielić się wypracowaną wiedzą i umiejętnościami z innymi krajami – mówił dr Szarek. Zapewnił, że grupy robocze z Polski przyjadą do Tbilisi z pomocnymi materiałami i najlepszymi ekspertami. – Wspaniały naród gruziński przetrwał najazdy, okupacje i totalitaryzm dzięki sile duchowej, jaką czerpie ze swojej dumnej historii i kultury – podkreślił.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.09.2017, 12:44 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |