Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O przyszłości projektu europejskiego i o poszukiwaniu nowego modelu współpracy i partnerstwa w stosunkach międzynarodowych rozmawiali uczestnicy XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wśród nich wiceministrowie MSZ Jan Dziedziczak, Konrad Szymański i Marek Magierowski.
Przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych byli gośćmi paneli poświęconych przyszłości Europy, współpracy z Polonią, kształtowaniu nowych liderów oraz promocji polskiej gospodarki za granicą. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady.?
Wiceminister Jan Dziedziczak podczas panelu Rola pozytywnego wizerunku Polski na świecie w indywidualnym sukcesie Polaków mieszkających za granicą mówił o istotnej roli Polonii w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. - Są dwie rzeczy, o które przede wszystkim apelujemy do Polonii: lobbing za Polską i sprawami polskimi oraz obronę dobrego imienia Polski – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. - Dobro wraca. Jeśli walczymy o dobre imię Polski, jako Polonia za granicą będziemy lepiej traktowani w danym kraju – dodał. Wiceminister Jan Dziedziczak wziął także udział w panelu Polska - serce innowacji w ramach Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.
Podczas panelu zatytułowanego Wspólnota podzielona - Quo vadis Europa? wiceminister Konrad Szymański mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną Europą, a w szczególności o problemach związanych z bezpieczeństwem. - Unia ma swoje zewnętrzne granice na południu i wschodzie. Oczekujemy jedynie symetrycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa – powiedział. - Nasz wpływ na zewnętrzne granice i polityka sąsiedztwa wraz z procesem akcesyjnym zostały całkowicie zniszczone – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Są ważne powody, żeby rozmawiać o przyszłości Europy, ale nie ma wielu dobrych odpowiedzi – dodał. Wiceminister Konrad Szymański wziął także udział w panelu Marka Polska – nieoszacowany potencjał Polonii w inwestycjach zagranicznych polskich przedsiębiorstw.
Wiceminister Marek Magierowski podczas panelu Doświadczenia i wyzwania dyplomacji ekonomicznej mówił o budowaniu polskiej marki. - Dzisiaj światem rządzą wielkie koncerny – powiedział wiceszef MSZ. - Powinniśmy się skupić na promowaniu polskich studentów, także studiujących za granicą, którzy kiedyś mogliby trafić do zarządów największych amerykańskich, francuskich, niemieckich czy brytyjskich spółek – podkreślił. - To jest narzędzie, którego moglibyśmy użyć budując naszą siłę polityczną i dyplomatyczną – dodał.
Jak co roku w Forum Ekonomicznym uczestniczy kilka tysięcy gości, w tym przedstawiciele rządów i parlamentów, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. Biorą udział w ponad 180 panelach dyskusyjnych, wykładach, warsztatach i debatach. Spotkania odbywają się w ramach kilkunastu ścieżek tematycznych, w tym, poświęconej funkcjonowaniu UE, polityce międzynarodowej i bezpieczeństwu, a także w trakcie wydarzeń towarzyszących: Forum Europy Karpat, Forum Polonijne czy Forum Regionów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.09.2017, 21:40 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |