Newsletter

MSZ: wiceminister J. Wronecka na nieformalnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych z udziałem ministrów ds. współpracy rozwojowej (FAC-DEV) w Tallinie (komunikat)

12.09.2017, 18:53aktualizacja: 12.09.2017, 18:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MSZ informuje:

Jednym z tematów dyskusji była zgłoszona przez wiceszefową MSZ na wcześniejszym posiedzeniu Rady w Brukseli inicjatywa dotycząca potrzeby wypracowania nowego podejścia do współpracy z krajami o średnim dochodzie jako uzupełnienie działań prowadzonych w krajach najmniej rozwiniętych.

– W naszej ocenie wsparcie dla państw o średnim dochodzie powinno przede wszystkim przybrać formę dialogu sektorowego, budowania zdolności administracji, transferu nauki i technologii, wspierania edukacji, przekazywania dobrych praktyk, zaangażowania sektora prywatnego, nowych inwestycji, wymiany handlowej czy współpracy trójstronnej – podkreśliła wiceminister Wronecka. Polska delegacja przypominała również, że nasz kraj na co dzień blisko współpracuje z krajami o średnim dochodzie, w tym z naszymi wschodnimi sąsiadami. Z polskich doświadczeń wynika, że państwa-donatorzy powinny kierować się trzema głównymi zasadami: partnerstwem, konkretnym zapotrzebowaniem i zaangażowaniem partnera.

Podczas nieformalnego posiedzenia Rady ministrowie dyskutowali również na temat potrzeby bardziej kompleksowego podejścia do współdziałania pomocy humanitarnej i rozwojowej. Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że Polska aktywnie uczestniczyła w udzielaniu pomocy wielostronnej i dwustronnej w Iraku i nasze doświadczenia mogą zostać wykorzystane w przyszłości do planowania bardziej zaawansowanych działań pomocowych.

Nieformalne posiedzenie Rady FAC-DEV było również okazją do bilateralnego spotkania z delegacją Zjednoczonego Królestwa. Wiceminister Wronecka omówiła ze swoim odpowiednikiem, brytyjskim ministrem ds. współpracy rozwojowej Lordem Batesem, przyszłość współpracy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie w zakresie pomocy rozwojowej i humanitarnej. Rozmawiano również o możliwości zacieśnienia współpracy RP i Wielkiej Brytanii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w trakcie polskiego niestałego członkostwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2017, 18:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ