Newsletter

MSZ: wiceminister J. Wronecka na nieformalnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych z udziałem ministrów ds. współpracy rozwojowej (FAC-DEV) w Tallinie (komunikat)

12.09.2017, 18:53aktualizacja: 12.09.2017, 18:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MSZ informuje:

Jednym z tematów dyskusji była zgłoszona przez wiceszefową MSZ na wcześniejszym posiedzeniu Rady w Brukseli inicjatywa dotycząca potrzeby wypracowania nowego podejścia do współpracy z krajami o średnim dochodzie jako uzupełnienie działań prowadzonych w krajach najmniej rozwiniętych.

– W naszej ocenie wsparcie dla państw o średnim dochodzie powinno przede wszystkim przybrać formę dialogu sektorowego, budowania zdolności administracji, transferu nauki i technologii, wspierania edukacji, przekazywania dobrych praktyk, zaangażowania sektora prywatnego, nowych inwestycji, wymiany handlowej czy współpracy trójstronnej – podkreśliła wiceminister Wronecka. Polska delegacja przypominała również, że nasz kraj na co dzień blisko współpracuje z krajami o średnim dochodzie, w tym z naszymi wschodnimi sąsiadami. Z polskich doświadczeń wynika, że państwa-donatorzy powinny kierować się trzema głównymi zasadami: partnerstwem, konkretnym zapotrzebowaniem i zaangażowaniem partnera.

Podczas nieformalnego posiedzenia Rady ministrowie dyskutowali również na temat potrzeby bardziej kompleksowego podejścia do współdziałania pomocy humanitarnej i rozwojowej. Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że Polska aktywnie uczestniczyła w udzielaniu pomocy wielostronnej i dwustronnej w Iraku i nasze doświadczenia mogą zostać wykorzystane w przyszłości do planowania bardziej zaawansowanych działań pomocowych.

Nieformalne posiedzenie Rady FAC-DEV było również okazją do bilateralnego spotkania z delegacją Zjednoczonego Królestwa. Wiceminister Wronecka omówiła ze swoim odpowiednikiem, brytyjskim ministrem ds. współpracy rozwojowej Lordem Batesem, przyszłość współpracy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie w zakresie pomocy rozwojowej i humanitarnej. Rozmawiano również o możliwości zacieśnienia współpracy RP i Wielkiej Brytanii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w trakcie polskiego niestałego członkostwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2017, 18:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ