Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Jako jeden ze współzałożycieli Wspólnoty i gospodarz Stałego Sekretariatu organizacji, Polska pozostaje przywiązana do zasad Deklaracji Warszawskiej – zapewnił szef polskiej dyplomacji podczas pierwszej sesji plenarnej Konferencji Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji pod przewodnictwem sekretarza stanu USA Rexa Tillersona.
Spotkanie ministerialne służyło podsumowaniu dwuletniej prezydencji USA w Radzie Zarządzającej Wspólnoty Demokracji. Priorytetami amerykańskiego przewodnictwa były: demokracja i bezpieczeństwo, demokracja i rozwój oraz społeczeństwo obywatelskie.
Wśród poruszonych podczas piątkowego posiedzenia tematów znalazły się: sytuacja w Wenezueli, KRLD i Iranie, a także rola demokracji w zwalczaniu terroryzmu oraz zagrożenia stojące przed społecznością obywatelską.
– Demokracja jest ciągłą pracą. Wymaga stałej ochrony, zwłaszcza w obliczu obecnej globalnej tendencji do zamykania przestrzeni wolności obywatelskich i praworządności (…) – przekonywał minister Witold Waszczykowski. – Ograniczenia ustawodawcze dotykają przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w różnych częściach globu, krępując demokratyczny porządek i rozwój. Wiele instytucji demokratycznych podlega presji ze strony autorytarnych reżimów lub stawia czoła zagrożeniom terrorystycznym – mówił. – Właśnie dlatego, jako członkowie Wspólnoty, musimy ożywić nasze zobowiązania i zwiększyć naszą współpracę, by promować wartości demokratyczne i odwrócić niepokojący trend – apelował minister Waszczykowski.
Udział szefa polskiej dyplomacji w spotkaniu potwierdza polskie zaangażowanie w agendę demokratyzacyjną. Szef polskiej dyplomacji podziękował Amerykanom za ich wkład w promowanie wartości demokratycznych i pogratulował Thomasowi Garrettowi wyboru na nowego sekretarza generalnego Wspólnoty. Przypomniał także o polskim wsparciu merytorycznym i finansowym na rzecz organizacji oraz poinformował o planach oddelegowania polskiego dyplomaty do Sekretariatu Wspólnoty.
Zaangażowanie Polski odnotowali i docenili w swoich przemowach Thomas Garrett i Rex Tillerson. – Pozwolę sobie wyrazić szczere uznanie dla rządu Polski za jej długotrwałe zaangażowanie w działania Wspólnoty Demokracji – powiedział sekretarz generalny Wspólnoty. Natomiast podczas spotkania z mediami szef MSZ poinformował o ważnej decyzji, która zapadła w stosunku do Polski. – Chciałem Państwu zakomunikować, że przyznano nam w 2019 r. prawo do sprawowania półrocznej prezydencji [we Wspólnocie Demokracji]. W związku z tym w 2019 r. będziemy organizować w Warszawie spotkania ministrów z państw członkowskich Wspólnoty Demokracji – powiedział minister Witold Waszczykowski.
Spotkanie zakończyło się uzgodnieniem Deklaracji Waszyngtońskiej.
Wspólnota Demokracji jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz norm na świecie. Została utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej pt. „Ku Wspólnocie Demokracji” w 2000 r. w Warszawie z inicjatywy ministra spraw zagranicznych RP, profesora Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
Udział w spotkaniu ministerialnym Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji był pierwszym elementem wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych dniach szef polskiej dyplomacji odwiedzi Doylestown w stanie Pensylwania, gdzie spotka się z Polonią, a następnie uda się do Nowego Jorku, gdzie m.in. będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie, w ramach polskiej delegacji, podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz odbędzie szereg spotkań dwustronnych. Na zakończenie wizyty minister ponownie uda się do Waszyngtonu, gdzie m.in. weźmie udział w konferencji CEPA.
Więcej informacji nt. Wspólnoty Demokracji dostępnych jest na stronie: http://www.community-democracies.org/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2017, 11:41 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |