Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: na szczycie Popa Iwana otwarto Polsko-Ukraińską Stację Ratownictwa Górskiego (komunikat)

18.09.2017, 19:51aktualizacja: 18.09.2017, 19:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Na głównym grzbiecie ukraińskiego pasma Czarnohory zaczęła oficjalnie działać Polsko-Ukraińska Stacja Ratownictwa Górskiego. To część projektu mającego na celu ponowne otwarcie zrewitalizowanego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na Popie Iwanie. W weekendowych uroczystościach wziął udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba i delegacja MSWiA.

Wybudowane w 1938 r. Polskie Obserwatorium Astronomiczne było wówczas jedną z najnowocześniejszych placówek na świecie. Po wojnie popadło w ruinę. Opuszczony przez 70 lat budynek na szczycie Popa Iwana (trzecia co do wysokości góra w Czarnohorze) ma teraz stanowić obiekt polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej w zakresie badań botanicznych, geologicznych, sejsmologicznych, meteorologicznych i astronomicznych. Projekt przewiduje też odbudowę górskiej chaty polskiego pisarza Stanisława Vincenza, która służyć będzie jako Polsko-Ukraiński Dom Współpracy. Kompleksowa rewitalizacja obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego w Czarnohorze była przedmiotem wniosku o dofinasowanie złożonego przez Uniwersytet Warszawski wspólnie z ukraińskim Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym w ramach Programu Współpracy Terytorialnej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020, we wdrażanie którego jest zaangażowane również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na szczycie Popa Iwana odbyła się w sobotę ceremonia poświęcenia odbudowanej z polskich funduszy części budynku, która będzie służyła jako stała „goprówka”. Obok przedstawicieli władz państwowych Polski i Ukrainy na szczycie pojawili się duchowni Kościołów rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego, a przede wszystkim główni inicjatorzy odbudowy obserwatorium – dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki oraz rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku prof. Igor Cependa. - To miejsce przestało już być ruiną. Po kilkudziesięciu latach przerwy zaczęło od nowa żyć – powiedział po ceremonii sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba.

Dzień wcześniej odbyły się wspólne ćwiczenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.

Podczas wizyty delegacja MSWiA oddała również hołd polskim legionistom, przedstawicielom polskiej inteligencji wymordowanym przez hitlerowców, bohaterom powstań narodowych, uczestnikom I i II Wojny Światowej, a także ukraińskim ofiarom wydarzeń na kijowskim Majdanie z 2014 roku. Złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci w rejonach Obwodu Iwanofrankiwskiego m.in. na Przełęczy Legionów w paśmie Gorganów, na Cmentarzu Legionistów w Rafajłowej, w miejscu eksterminacji polskiej inteligencji Stanisławowa w 1941 roku w Czarnym Lesie oraz na Cmentarzu katolickim w Iwano-Frankiwsku.

Delegacja MSWiA wzięła też udział w X Spotkaniach Polsko-Ukraińskich w Jaremczy, w obwodzie Iwanofrankiwskim na Ukrainie. Konferencja, zbierająca najwybitniejszych specjalistów z zakresu relacji między Polską a Ukrainą, stanowi platformę łączącą środowiska naukowe, patriotyczne, przedstawicieli struktur lokalnych, polityków oraz dyplomatów. Tegoroczne spotkanie zatytułowane: „Historia, Współczesność, Przyszłość” zorganizowane było tradycyjnie przez władze Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano–Frankiwsku, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Redakcję gazety „Kurier Galicyjski” oraz Instytut Badań Politycznych i Etno-nacjonalnych im. Iwana Karusa NAN Ukrainy. Podczas spotkania podejmowano takie kwestie jak: dwustronne relacje międzypaństwowe w kontekście polityki zachodnich graczy politycznych, zagrożenia dla Ukrainy i Polski w warunkach agresywnej polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, polsko-ukraiński dialog w kontekście presji przeszłości czy nowe wyzwania i możliwości w gospodarczym wymiarze stosunków dwustronnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2017, 19:51
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ