Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejne zarzuty w związku z przywłaszczeniem prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie (komunikat)

04.10.2017, 15:50aktualizacja: 04.10.2017, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Dziś (04 października 2017 roku) na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zatrzymane zostały 2 kolejne osoby zamieszane w przestępczy proceder przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Prokuratura ściga sprawców przestępstw

Zatrzymani zostali:

- były pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Tomasz S. – został on zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości w czerwcu 2008 roku za rządów koalicji PO-PSL, kiedy Ministrem Sprawiedliwości był Zbigniew Ćwiąkalski. W lipcu 2013 roku Tomasz S. został awansowany na Zastępcę Dyrektora Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej i pełnił tę funkcję do lutego 2016 roku. Od marca 2017 r. Tomasz S. nie pracuje już w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od lutego 2016 roku do końca zatrudnienia w Ministerstwie Sprawiedliwości przebywał on na urlopie bezpłatnym, w związku z powołaniem go na wyższe stanowisko w Ministerstwie Finansów;

- przedsiębiorca Dariusz K. – prowadzi on działalność gospodarczą w Krakowie i był jednym z kontrahentów Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

- Dzisiejsza prokuratura, we współpracy z innymi służbami, w tym CBA, konsekwentnie i z pełną determinacją ściga sprawców przestępstw. Bez względu na to, jak wpływowymi osobami są sprawcy przestępstw i jak wysokie stanowiska zajmują oni w Państwie. Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie pokazuje, jak wiele patologii w obszarze wymiaru sprawiedliwości było tolerowanych w przeszłości – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Urzędnik przyjmował łapówki

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prokurator ogłosił im zarzuty.

W toku śledztwa ustalono, że Tomasz S. od 24 marca 2014 roku do 26 stycznia 2016 roku przyjął korzyści majątkowe w łącznej kwocie 121 tysięcy 500 złotych. Pieniądze te zostały mu wręczone w zamian za przychylność w odniesieniu do innego podejrzanego w tej sprawie – byłego Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie - w kwestiach dotyczących nadzoru i kontrolowania wykonania budżetu państwa oraz kontroli zakupów realizowanych centralnie z części budżetu odpowiadającej sądom powszechnym.

Chodzi o przestępstwo z art. 228 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Przedsiębiorca należał do grupy przestępczej

Przedsiębiorcy Dariuszowi K. prokurator ogłosił zarzuty popełnienia 5 przestępstw.

W okresie co najmniej od 5 lutego 2008 roku do 12 września 2016 roku, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, brał on udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Została ona założona i była kierowana przez podejrzanego Andrzeja P. – Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W jej skład wchodzili między innymi: Krzysztof S. – były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Marta K. – Główna Księgowa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Wojciech M. – Zastępca Dyrektora tego sądu. Grupa ta dopuszczała się przestępstw polegających na przywłaszczaniu środków pieniężnych przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu. Na przestępczej działalności tej grupy Skarb Państwa stracił prawie 25 milionów złotych.

W toku śledztwa ustalono także, że Dariusz K. dokonał przywłaszczenia środków pieniężnych pozostających w dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie w łącznej kwocie prawie 3 miliony 500 tysięcy złotych. W porozumieniu z innymi podejrzanymi w tej sprawie wystawiał on faktury na rzecz tego sądu za fikcyjne usługi, które nigdy nie zostały i nie miały zostać wykonane.

Podejrzany co najmniej od 2 lutego 2008 roku do 12 września 2016 roku, działając na polecenie podejrzanego Andrzeja P. – Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, wielokrotnie udzielił osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowych w łącznej kwocie 751 tysięcy 900 złotych. Pieniądze były wręczane Wojciechowi M. – Zastępcy Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Grzegorzowi K. – Kierownikowi Oddziału Informatycznego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, Wojciechowi M. – Zastępcy Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Zenonowi D. – Głównemu Specjaliście do Spraw Zamówień Publicznych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, Urszuli S. – pełniącej obowiązki Głównego Księgowego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Marcinowi B. – Dyrektorowi Centrum Zamówień dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej w Krakowie i Tomaszowi S. – Zastępcy Dyrektora Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

W toku śledztwa ustalono ponadto, że podejrzany Dariusz K., wspólnie z innymi podejrzanymi w tej sprawie, brał udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy w łącznej kwocie prawie 3 milionów 500 tysięcy złotych.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzje co do ewentualnego zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych.

Rozwojowy charakter sprawy

Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie prokuratorskie zarzuty usłyszało 14 osób, w tym wiele osób pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie. Zarzuty usłyszeli również przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Wśród podejrzanych są między innymi: były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Główna Księgowa tego sądu i Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa.

Wobec 8 podejrzanych, w tym 5 były pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 6 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

W toku postępowania dotychczas zabezpieczono mienie o łącznej wartości prawie 8 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

O postępowaniu dotyczącym wyłudzeń na szkodę krakowskiego sądu pisaliśmy również tutaj:

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszt-dla-bylego-prezesa-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrdp-QUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zarzuty-dla-bylego-prezesa-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrdkeQUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zarzuty-dla-pieciu-pracownikow-sadu-w-zwiazku-z-przywlaszczeniem-wielu-milionow-zlotych-na-szkode-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrdSeQUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejne-zatrzymania-w-zwiazku-z-przywlaszczeniem-wielu-milionow-zlotych-na-szkode-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrdL-QUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejne-zarzuty-w-zwiazku-z-przywlaszczeniem-wielu-milionow-zlotych-na-szkode-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrcheQUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejni-zatrzymani-w-zwiazku-z-przywlaszczeniem-ponad-17-milionow-zlotych-na-szkode-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WZrcJeQUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratorskie-przeszukania-w-krakowskich-sadach.html#.WZrbu-QUnVg

http://www.pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratorskie-przeszukania-w-sadach-w-malopolsce-na-dolnym-slasku-i-w-kielcach.html#.WGUHuGf2Zkc

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszty-i-poreczenie-majatkowe-za-wyludzenie-ponad-10-milionow-zlotych-z-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WGOkEWf2Zkc

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratorskie-przeszukania-u-prezesa-sadu.html#.WGOkYWf2Zkc

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zarzuty-za-wyludzenie-ponad-10-milionow-zlotych-z-sadu-apelacyjnego-w-krakowie.html#.WGOkd2f2Zkc

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.10.2017, 15:50
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ