Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej celem było popełnianie przestępstw skarbowych. Polegały one w szczególności na nabywaniu, w tym wewnątrzwspólnotowym, wbrew przepisom ustawy, wyrobów akcyzowych, to jest suszu liści tytoniu, a następnie cięciu ich na krajankę w celu wykorzystywania do produkcji papierosów nie posiadających polskich znaków akcyzy.
Grupa ta działała co najmniej od maja 2014 roku do maja 2017 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz Niemiec.
Zlikwidowano nielegalne fabryki papierosów
W ramach tego postępowania funkcjonariusze z Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji, działając wspólnie z Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Lubuskim Urzędem Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp., ujawnili i zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów i powiązaną z nią nielegalną krajalnię tytoniu. Znajdowała się ona na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Ponadto funkcjonariusze z Wydziału w Jeleniej Górze Zarządu we Wrocławiu CBŚP ujawnili nielegalną linię produkcyjną papierosów. Doszło do tego w wyniku prowadzonych czynności przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w miejscowości Lubień w województwie dolnośląskim.
Skarb Państwa stracił ponad 13 milionów złotych
W wyniku przeprowadzonych czynności w sprawie zabezpieczono dwa zestawy maszyn wchodzących w skład linii produkcyjnych papierosów oraz komponenty w postaci: bibułek papierosowych i do filtrów papierosowych, kleju do klejenia bibułek i papierosów, filtry papierosowe o wartości około 2 miliony 500 tysięcy złotych. Ujawnione i zabezpieczone został ponadto: susz tytoniowy w ilości przekraczającej 20 ton, krajanka tytoniowa w ilości ponad 7 ton, 758 420 sztuk papierosów, dwa egzemplarze broni palnej i amunicja.
Uszczuplenie należności publiczno-prawych z tytułu nieodprowadzonego podatku wynosi 13 milionów 183 tysiące 660 złotych.
Do chwili obecnej zatrzymano i przedstawiono zarzuty 2 osobom kierującym zorganizowaną grupą przestępczą i 12 jej członkom, w tym 7 obcokrajowcom. Wobec 13 podejrzanych, na wniosek prokuratorów, Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.10.2017, 11:20 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |