Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kongres Bankowości Detalicznej jest cyklicznym forum dyskusyjnym przedstawicieli banków, regulatorów, doradców i ekspertów z zakresu bankowości detalicznej. KBD stanowi istotną część Europejskiego Kongresu Finansowego, czyli otwartej debaty o bezpieczeństwie finansowym i zrównoważonym rozwoju Europy i Polski. Kongres skupia się na wyzwaniach dla całego sektora, wskazuje problemy oraz proponuje rozwiązania, które mają stymulować przede wszystkim bezpieczny rozwój branży finansowej.
Siła współpracy na otwarcie jubileuszowego kongresu
Jubileuszowy, X Kongres Bankowości Detalicznej zainauguruje (22 XI) debata „Polscy giganci bankowości detalicznej - wyzwania przyszłości”. Udział w niej potwierdzili prezesi największych polskich banków detalicznych: Brunon Bartkiewicz z ING Banku Śląskiego, Joao Bras Jorge z Banku Millennium, Michał Gajewski z BZ WBK, Zbigniew Jagiełło z PKO BP oraz Cezary Stypułkowski z mBanku. Dyskusję poprzedzi wprowadzenie analityczne o ilościowym i jakościowym obrazie polskiej bankowości detalicznej w minionym dziesięcioleciu.
Zaraz po debacie prezesów największych banków detalicznych indywidualną prezentację będzie miał Omar Abbosh z Accenture, jednego z największych na świecie przedsiębiorstw outsourcingowych i konsultingowych w dziedzinie zarządzania i technologii, w tym technologii informatycznych. Omar Abbosh jest w nim szefem ds. strategii, odpowiedzialnym także za innowacje i inwestycje.
Organizatorzy spodziewają się, że w wystąpieniu zatytułowanym "Od wyobraźni do innowacji" ekspert odniesie się do niektórych tez z debaty „Polscy giganci bankowości detalicznej - wyzwania przyszłości”.
Program pierwszego dnia obrad dopełnią wystąpienia dotyczące działań antyfraudowych podejmowanych przez instytucje finansowe, współpracy międzybranżowej w zwalczaniu oszustw oraz skutecznych sposobów wykrywania nadużyć ubezpieczeniowych w oparciu o bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
Walka z oszustwami jednoczy bez rywalizacji
W uwagach do programu obrad zaznaczono, że wykrywanie nadużyć nie jest i nie może być polem rywalizacji i budowania przewagi konkurencyjnej. W obliczu rosnącej skali zjawisk fraudowych i coraz bardziej wyrafinowanych metod zorganizowanych grup przestępczych trwa ogólnoświatowa, żywa debata pomiędzy organizacjami finansowymi, instytucjami rządowymi, ale także podmiotami komercyjnymi (firmami energetycznymi, telekomunikacyjnymi, handlowymi) nad możliwościami nawiązania praktycznej, efektywnej współpracy w zwalczaniu nadużyć.
Przykładem solidarnego współdziałania na rynku polskim jest Centralna Baza Kontrahentów oraz Centralna Baza Pojazdów stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i wszystkich obecnych w Polsce ubezpieczycieli.
Uczestnicy tej części kongresu będą dyskutować o korzyściach ze współpracy wykraczającej poza sektor usług finansowych oraz praktycznych stronach takiej współpracy.
Na progu rewolucyjnych zmian
Drugi dzień obrad (23 XI) otworzy wywiad pt. „Bank 4.0 - usługi bankowe wszędzie, tylko nie w banku”.
Z Brettem Kingiem, specjalnym gościem X KBD, autorem bestsellerowych książek o współczesnej bankowości, biznesie, rynkach finansowych, ich ewolucji ora wizjach rozwoju, będzie rozmawiał Grzegorz Cimochowski z Deloitte, partner i FSI Strategy Lead in Central Europe. Przewidziano też otwartą rozmowę Bretta Kinga ze wszystkimi uczestnikami kongresu.
Po tej części spotkania odbędą się trzy debaty równoległe.
Nowa era bankowości cyfrowej
Ta debata będzie poświęcona handlowi bez granic (unbound commerce) vs. bankowość cyfrowa, współistnieniu i wzajemnej ewolucji, np. w postaci digitalizacji punktów sprzedaży. Przewidziano również dyskusję o bankowości mobilnej, oczekiwaniach klientów i strategiach banków w zakresie dostępu do podstawowych funkcji bankowych vs. pełen zakres bankowości z wieloma rozbudowanymi funkcjami w jednej aplikacji.
PSD2 - krajobraz na miesiąc przed...
Równolegle prowadzona będzie debata o PSD2, czyli unijnej dyrektywie, która reguluje rynek płatności. Dyrektywa przewiduje m.in. konieczność udostępnienia przez banki podmiotom trzecim dostępu do rachunków swoich klientów.
Uczestnicy tego spotkania ocenią jak PSD2 wpłynie na konkurencję między bankami i instytucjami pozabankowymi, na jakim etapie są przygotowania do wdrożenia PSD2 w innych krajach oraz przeanalizują rozwiązania, które mogą być zastosowane na polskim rynku finansowym.
Cyberprzestępczość zagrożeniem dla nowoczesnej bankowości?
Kluczowym zagadnieniem tej debaty (równoległej) jest jak najlepsza ochrona klientów. Dyskutanci ocenią m.in. czy świadomy i uważny użytkownik Internetu jest w rzeczywistości bezpieczny, czy obowiązujący punkt równowagi w zakresie zabezpieczeń pomiędzy bankiem a jego klientem jest usytuowany prawidłowo oraz czy obowiązujące i planowane do wdrożenia regulacje w wystarczający sposób zabezpieczają klientów.
Banki kontra firmy technologiczne
Ostatnia podczas X KBD debata będzie o rywalizacji między tradycyjnymi bankami a fintechami, czyli finansowymi firmami działającymi wyłącznie w Internecie.
Paneliści podzielą się na dwie grupy. Jedna skoncentruje się na "walce na śmierć i życie" (między bankami i fintechami), a druga na możliwościach współpracy i założeniu, że „banki się obronią".
Wśród kluczowych celów tej debaty będzie znalezienie odpowiedzi na następujące pytania i wątpliwości:
- czy banki staną się firmami technologicznymi, a firmy technologiczne bankami?
- komu i kiedy opłaca się wejście w układ z gigantami technologicznymi jak Apple i Google. Czy to wejście w pakt z diabłem?
- synergia, sojusze, zdrady, wojny i najazdy - możliwe scenariusze współpracy/ koegzystencji.
Owoce KBD
X Kongres Bankowości Detalicznej zakończą podsumowania, wnioski i rekomendacje dla branży oraz regulatorów i środowiska naukowego.
KBD jest wspólnym przedsięwzięciem Gdańskiej Akademii Bankowej i PKO Banku Polskiego. Jego program przygotowuje Rada Programowa, której przewodniczy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia jest Centrum Prasowe PAP.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.11.2017, 11:25 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Beata Drzazga laureatką prestiżowej nagrody Wektor 2024
Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, została uhonorowana Wektorem 2024 - nagrodą przyznawaną przez Pracodawców RP, największą organizację zrzeszającą pracodawców w Polsce.- 22.01.2025, 12:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Drzazga Clinic
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS