Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O miejscu Ameryki Łacińskiej w polityce zagranicznej Polski i perspektywach współpracy z państwami regionu rozmawiali dziś w Warszawie uczestnicy „Dnia Ameryki Łacińskiej”.
Spotkanie otworzyli marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski. – Latynoamerykańskich partnerów chciałbym zapewnić o naszej woli zacieśniania współpracy dwustronnej we wszystkich obszarach. Dowodem na to jest uruchomienie w tym roku Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie – powiedział szef polskiej dyplomacji. Wyrażając zadowolenie z uwzględnienia Ameryki Łacińskiej we wspólnych inicjatywach, podejmowanych dotąd wobec państw Azji i Afryki, zaapelował do zgromadzonych posłów i senatorów oraz przedstawicieli instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych „o wsparcie naszych wysiłków na rzecz nowego otwarcia w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, do jeszcze silniejszego zbliżenia Polski z tym regionem”.
Część inauguracyjną uświetnił wykład gościa specjalnego – ministra spraw zagranicznych Salwadoru Hugo Martíneza. W swoim przemówieniu zapewnił on, że w Salwadorze i Ameryce Łacińskiej UE i Polska znajdą silnego partnera, gotowego do współpracy w ważnych kwestiach agendy międzynarodowej, jak zmiana klimatu, nieproliferacja broni masowego rażenia czy zwalczanie terroryzmu. Salwador pełni obecnie szczególną funkcję jako państwo przewodniczące pracom Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).
Podczas pierwszej sesji debaty z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, parlamentarzystów, przedstawicieli biznesu i ekspertów omówiono przemiany w Ameryce Łacińskiej oraz podjęto dyskusję na temat szans i wyzwań dla współpracy z państwami regionu. Zdaniem uczestniczącego w panelu z ramienia MSZ wiceministra Marka Magierowskiego, wzmacnianiu relacji z regionem służy intensywna wymiana wizyt wysokiego szczebla i dialog polityczny. Wiceminister zaapelował także do polskich przedsiębiorców, którzy już są obecni w państwach Ameryki Łacińskiej, „aby stali się ambasadorami polskiego biznesu w tym regionie”. Podkreślił równocześnie dobrą kondycję gospodarczą Ameryki Łacińskiej, stabilność polityczną i przywiązanie do wartości wolnorynkowych państw regionu.
Uczestnicy drugiej sesji debatowali nad perspektywami współpracy Polski z partnerami latynoamerykańskimi w wymiarze gospodarczym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sejm RP we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, przy udziale przedstawicielstw dyplomatycznych państw Ameryki Łacińskiej w Polsce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2017, 17:35 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |