Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Tematem przewodnim jedenastej edycji Seminarium Warszawskiego były prawa społeczne w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i innych standardów międzynarodowych.
Jak co roku, konferencja organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowiła okazję do debaty o prawach człowieka i standardach ich ochrony w systemie Rady Europy. W Seminarium uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Przywołując dotychczasowy dorobek cyklu, wiceszef MSZ podkreślił, że „jest to pierwszy raz w historii Seminariów Warszawskich, gdy tak silny akcent położony jest na prawa ekonomiczne, społeczne i kulturalne”. Odwołał się także do pozycji Polski, która dzięki swoim doświadczeniom Solidarności oraz dzięki istotnej dla kraju nauce społecznej Kościoła Katolickiego, wydaje się szczególnie uprawniona do inaugurowania debaty na tematy będące przedmiotem Seminarium.
Z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że poszanowanie godności człowieka bez zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego jest niemożliwe. Gościem honorowym tegorocznej edycji Seminarium był dyrektor Departamentu Europejskiej Karty Społecznej i sekretarz wykonawczy Europejskiego Komitetu Praw Społecznych Régis Brillat. W swoim przemówieniu odwołał się do historycznego rozwoju systemu ochrony praw człowieka na świecie, zapoczątkowanego przez uchwalenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a następnie utworzenie Rady Europy.
Dyskusja w trakcie konferencji skupiła się wokół kwestii praw społecznych, a zwłaszcza prawa do godnej pracy oraz do godnej egzystencji. Prelegenci, wywodzący się ze środowisk akademickich oraz instytucji krajowych i międzynarodowych, rozmawiali o problemach współczesnych społeczeństw: prawach seniorów, społecznej odpowiedzialności w biznesie, wolności od ubóstwa czy wolności pracowników do wyrażania opinii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.11.2017, 18:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |