Newsletter

Otwarcie Gabinetów Starożytności w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

27.11.2017, 14:53aktualizacja: 27.11.2017, 14:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Amfora ze sceną pożegnania, Grecja, ok. 440 p.n.e., Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. W. Holnicki
Amfora ze sceną pożegnania, Grecja, ok. 440 p.n.e., Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. W. Holnicki

Stanisław Kostka Potocki, wybitny kolekcjoner i znawca dziejów sztuki, oświecony polityk i reformator edukacji, w 1805 roku udostępnił publiczności swoje zbiory w pałacu wilanowskim - tak powstało muzeum w historycznej rezydencji królewskiej. Wspaniała kolekcja waz antycznych, aegiptica, obrazy, rzeźby, ryciny i książki - były niewątpliwie zalążkiem nowej formy edukacji kulturowej, którą Potoccy - Stanisław Kostka i jego żona Aleksandra z Lubomirskich, a potem ich dzieci i wnuki - ofiarowali społeczeństwu. Ich zbiory - rozbite i podzielone w XX wieku - wracają systematycznie do pałacu w Wilanowie, gdzie scalone i uzupełniane publikacjami tekstów źródłowych przypominają wielką tradycję polskiej humanistyki i kolekcjonerstwa, zakorzenioną w greckich i łacińskich starożytnościach.

Dwa Gabinety Starożytności otwierane obecnie uświetniają celebrowane na całym świecie obchody 300-lecia urodzin i 250-lecia śmierci Johanna Joachima Winckelmanna - niemieckiego uczonego, którego dzieło Geschichte der Kunst des Alterthums przyswoił polszczyźnie Stanisław Kostka Potocki, dopełniając je zarazem przykładami „dla oczu” i wyobraźni. Tak powstał pierwszy polski podręcznik historii sztuki - „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski”, wydany w 1815 roku.

Oświeceniowi znawcy cenili starożytne dzieła sztuki jako wyraz humanistycznych wartości i klasycznej harmonii. Mistrzowsko zdobione przemawiały do wyobraźni i oferowały wiedzę łatwiej dostępną niż uczone teksty. Stanisław Kostka Potocki zaczął kupować starożytne wazy podczas podróży do Italii (1785-1786), między innymi z zamiarem skompletowania nowego wyposażenia do wnętrz pałacu wilanowskiego. Obecna prezentacja zbiorów pozwala zobaczyć je tak, jak zaplanował to twórca muzeum wilanowskiego – w historycznych wnętrzach pałacu i zabytkowych, starannie odrestaurowanych szafach.

W Gabinetach Starożytności zobaczymy m.in.: głowę Ozyrysa - fragment egipskiej rzeźby (595-570 p.n.e.), dwa alabastrony - naczynia z wizerunkami bogów i zwierząt wśród orientalizujących ornamentów (ok. 600 p.n.e.), czerwonofigurową amforę ze wzruszającą sceną pożegnania wojownika z żoną i ojcem (ok. 440 p.n.e.).

Gabinety Starożytności można zwiedzać od 2 grudnia 2017 r. na podstawie biletu do pałacu (w czwartki bezpłatnie).

KONTAKT:

Elżbieta Grygiel

Dział Komunikacji Społecznej

tel. 785 905 714

e-mail: egrygiel@muzeum-wilanow.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2017, 14:53
Źródło informacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ