Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Stanisław Kostka Potocki, wybitny kolekcjoner i znawca dziejów sztuki, oświecony polityk i reformator edukacji, w 1805 roku udostępnił publiczności swoje zbiory w pałacu wilanowskim - tak powstało muzeum w historycznej rezydencji królewskiej. Wspaniała kolekcja waz antycznych, aegiptica, obrazy, rzeźby, ryciny i książki - były niewątpliwie zalążkiem nowej formy edukacji kulturowej, którą Potoccy - Stanisław Kostka i jego żona Aleksandra z Lubomirskich, a potem ich dzieci i wnuki - ofiarowali społeczeństwu. Ich zbiory - rozbite i podzielone w XX wieku - wracają systematycznie do pałacu w Wilanowie, gdzie scalone i uzupełniane publikacjami tekstów źródłowych przypominają wielką tradycję polskiej humanistyki i kolekcjonerstwa, zakorzenioną w greckich i łacińskich starożytnościach.
Dwa Gabinety Starożytności otwierane obecnie uświetniają celebrowane na całym świecie obchody 300-lecia urodzin i 250-lecia śmierci Johanna Joachima Winckelmanna - niemieckiego uczonego, którego dzieło Geschichte der Kunst des Alterthums przyswoił polszczyźnie Stanisław Kostka Potocki, dopełniając je zarazem przykładami „dla oczu” i wyobraźni. Tak powstał pierwszy polski podręcznik historii sztuki - „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski”, wydany w 1815 roku.
Oświeceniowi znawcy cenili starożytne dzieła sztuki jako wyraz humanistycznych wartości i klasycznej harmonii. Mistrzowsko zdobione przemawiały do wyobraźni i oferowały wiedzę łatwiej dostępną niż uczone teksty. Stanisław Kostka Potocki zaczął kupować starożytne wazy podczas podróży do Italii (1785-1786), między innymi z zamiarem skompletowania nowego wyposażenia do wnętrz pałacu wilanowskiego. Obecna prezentacja zbiorów pozwala zobaczyć je tak, jak zaplanował to twórca muzeum wilanowskiego – w historycznych wnętrzach pałacu i zabytkowych, starannie odrestaurowanych szafach.
W Gabinetach Starożytności zobaczymy m.in.: głowę Ozyrysa - fragment egipskiej rzeźby (595-570 p.n.e.), dwa alabastrony - naczynia z wizerunkami bogów i zwierząt wśród orientalizujących ornamentów (ok. 600 p.n.e.), czerwonofigurową amforę ze wzruszającą sceną pożegnania wojownika z żoną i ojcem (ok. 440 p.n.e.).
Gabinety Starożytności można zwiedzać od 2 grudnia 2017 r. na podstawie biletu do pałacu (w czwartki bezpłatnie).
KONTAKT:
Elżbieta Grygiel
Dział Komunikacji Społecznej
tel. 785 905 714
e-mail: egrygiel@muzeum-wilanow.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.11.2017, 14:53 |
Źródło informacji | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ