Newsletter

MSZ: wiceminister Marek Magierowski na uroczystym otwarciu Warszawskiego Dialogu na Rzecz Demokracji (komunikat)

07.12.2017, 15:07aktualizacja: 07.12.2017, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Tegoroczna edycja Warszawskiego Dialogu na Rzecz Demokracji odbywa się pod hasłem „Dialog w demokracji, demokracja w dialogu” – mówił w czwartek podczas wystąpienia wiceszef polskiej dyplomacji.

– To zapewnia platformę do publicznej debaty na temat bieżących wyzwań, dostępnych środków zaradczych i głównych stron zaangażowanych w procesy demokratyzacji – dodał w swoim wystąpieniu wiceminister Magierowski. Zauważył, że warszawskie spotkanie nie mogło odbyć się w bardziej krytycznym momencie. – W dzisiejszych czasach demokracja nie może być traktowana jako pewnik. Wiele instytucji demokratycznych i ich zwolennicy znajdują się pod presją autorytarnych reżimów lub stoją w obliczu zagrożeń terrorystycznych. Fałszywe wiadomości ograniczają wiarygodność mediów i podważają wolność słowa. Konflikty zbrojne i brutalny ekstremizm rosną, a tradycyjne mechanizmy sprawiedliwości i dialogi międzyreligijne stały się ważniejsze niż kiedykolwiek – zaznaczył wiceszef MSZ. - Polska z dumą uczestniczy w zbiorowych wysiłkach na rzecz obrony demokratycznych postępów i przeciwstawienia się tendencjom antydemokratycznym – podkreślił.

Celem tegorocznej konferencji jest podkreślenie wagi dialogu na rzecz poszanowania praw człowieka i wolności oraz wzmocnienia demokratycznych instytucji. Wśród tematów, które będą omawiane podczas sesji panelowych, znajdą się wolne i niezależne media, dialog międzywyznaniowy, sprawiedliwość transformacyjna oraz rola młodych ludzi w kształtowaniu inkluzywnego systemu politycznego.

Otwarciu konferencji towarzyszyła ceremonia wręczenia nagrody Pro Dignitate Humana. W uznaniu zasług na rzecz ochrony praw człowieka Minister Spraw Zagranicznych RP podjął decyzję o uhonorowaniu Faridy Abbas Khalaf oraz Nadii Murad, przedstawicielek prześladowanej mniejszości jazydzkiej, której odmawia się prawa do wyznawania swej religii i życia w pokoju. - Nagroda Pro Dignitate Humana dla Nadii Murad i Faridy Abbas Khalaf stanowi wyraz uznania za pełne poświęcenia działania na rzecz obrony praw osób prześladowanych, w szczególności mniejszości jazydzkiej. Mimo dramatycznych własnych doświadczeń, niestrudzenie zabiegają o poszanowanie ludzkiej godności zwrócił uwagę w laudacji wiceminister Magierowski. – Przyznanie tegorocznej nagrody jest wyrazem polskiej solidarności z Jazydami oraz innymi mniejszościami religijnymi w regionie, które cierpią prześladowania ze strony ISIS. To także wyraz naszej solidarności z tymi, których konflikty pozbawiły szansy na przeżywanie młodości w pokoju i wolności – zaznaczył wiceszef MSZ, przekazując nagrodę na ręce Faridy Abbas Khalaf.

„Pro Dignitate Humana” jest przyznawana za bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Pierwszym laureatem nagrody został Aleś Białacki (Białoruś), w kolejnych latach nagrodzeni zostali organizacja „Memoriał” (Rosja), pakistańska prawniczka Asia Jachranki, rosyjska działaczka na rzecz praw człowieka i swobód obywatelskich Ludmiła Aleksiejewa, rosyjska organizacja pozarządowa wspierająca prawa uchodźców i migrantów „Wsparcie Obywatelskie”. W ubiegłym roku laureatką została dr Helena Pyz - polska lekarka i misjonarka świecka mieszkająca i pracująca w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2017, 15:07
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ