Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik zabiegał w Wielkiej Brytanii o aprobatę dla inicjatywy mającej na celu poprawę ochrony prawnej polskich dzieci za granicą. Wczoraj (19 grudnia) w Londynie prowadził rozmowy między innymi z brytyjskim Ministrem Stanu ds. Dzieci i Rodziny Robertem Goodwillem oraz Rzecznikiem Praw Dziecka Anne Longfield.
Polsko-brytyjskie konsultacje są kontynuacją starań podejmowanych już wcześniej przez wiceministra Michała Wójcika podczas wizyt w Berlinie i Brukseli. Celem jest wprowadzenie do unijnego rozporządzenia przepisu, który zagwarantuje dzieciom, w razie umieszczenia ich w rodzinie zastępczej, prawo do poszanowania tożsamości, kultury, religii i języka. Chodzi o to, by dzieci, jeśli są kierowane pod zastępczą opiekę, trafiały do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, a najlepiej z kraju pochodzenia dzieci.
- W różnych krajach Unii Europejskiej dzieci pomimo tego, że na przykład mają obywatelstwo polskie, są umieszczane w rodzinach, w których nie mówi się w języku polskim. Sądzę, że w ciągu kilku tygodni wypracujemy wspólną propozycję w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Mam nadzieję, że Brytyjczycy nas poprą – zapowiedział Michał Wójcik.
Rozmowy dotyczyły też innej polskiej propozycji, by w przypadku spraw opiekuńczych dotyczących dzieci z polskim obywatelstwem informacja o wszczęciu postępowania była bezzwłocznie przekazywana do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To umożliwi podjęcie natychmiastowych działań.
- Chodzi o to, żebyśmy jak najszybciej mogli zacząć poszukiwać krewnych tego dziecka w Polsce, a jeżeli nie będzie to możliwe, polskiej rodziny zastępczej – podkreślił wiceminister.
Podnoszona była także kwestia zwiększenia ilości polskich rodzin zastępczych w Wielkiej Brytanii, w których w razie konieczności polskie dzieci mogłyby być umieszczane.
Wiceminister wziął również udział w spotkaniu z grupą prawników, którzy prowadzą sprawy opiekuńcze polskich obywateli w Wielkiej Brytanii. Zaowocowało to cennymi informacjami na temat kłopotów prawnych, z jakimi borykają się Polacy w Wielkiej Brytanii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.12.2017, 17:17 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |