Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: funkcjonariusze Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji odpowiedzą przed sądem za przekazywanie informacji o kolizjach drogowych (komunikat)

04.01.2018, 09:58aktualizacja: 04.01.2018, 09:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko czterem funkcjonariuszom Policji oraz dwóm pracownikom cywilnym Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji. Zostali oni oskarżeni o przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z przekazywaniem osobom zajmującym się holowaniem pojazdów informacji z policyjnej bazy informatycznej o lokalizacji kolizji i wypadków drogowych na terenie Warszawy.

Prokuratura zarzuciła im popełnienie przestępstw z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, art. 266 par. 2 kodeksu karnego i z art. 228 par. 3 kodeksu karnego.

Oskarżeni przyjmowali korzyści majątkowe

Do przekazywania informacji dochodziło od 2011 roku do kwietnia 2017 roku, kiedy to osoby zajmujące się przestępczym procederem na polecenie prokuratora zostały zatrzymane i doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Piotr R. - inicjator i organizator procederu, został oskarżony o popełnienie 13 przestępstw. Cztery z nich polegały na umożliwieniu pozostałym pięciu oskarżonym popełnianie przestępstw polegających na przekazywaniu informacji służbowych w zamian za korzyści majątkowe (zarzuty tzw. sprawstwa kierowniczego). Jak ustalono oskarżony przekazywał innym pracownikom SSK KSP, biorącym udział w przekazywaniu informacji, swoje kontakty z pracownikami firm holowniczych, telefony komórkowe. Na bieżąco instruował ich także kiedy i na jakie numery telefonów przesyłać informacje. Przekazywał im również korzyści majątkowe pobierane od przedstawicieli firm holowniczych.

Pozostali funkcjonariusze Policji oraz pracownicy cywilni SSK KSP, będący funkcjonariuszami publicznymi: Tomasz O., Andrzej B., Marcin B., Sylwester K. i Grzegorz A., zostali oskarżeni o popełnienie od jednego do czterech przestępstw. Nawet jednak w przypadku jednego zarzutu ujawnianie informacji i przyjmowanie korzyści majątkowych obejmowało okres kilku miesięcy - np. od lipca 2015 roku do marca 2016 roku. Chodzi o tzw. czyn ciągły, kiedy sprawca dopuszcza się kilku tożsamych rodzajowo przestępstw w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru.

Akt oskarżenia objął wręczających łapówki

Z ustaleń śledztwa wynika, że Ernest S., Michał H., Marcin S. oraz Kamil G., którzy zajmowali się holowaniem pojazdów, przekazali oskarżonym funkcjonariuszom Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji korzyści majątkowe w łącznej kwocie ponad 50 tysięcy złotych. W związku z powyższym wszyscy zostali oskarżeni o udzielenie funkcjonariuszom publicznym korzyści majątkowych za zachowanie stanowiące naruszenie prawa (art. 229 par. 3 kodeksu karnego).

Ponadto Dariusz C. – ekspert Sekcji Administrowania Systemu Wspomagania Dowodzenia Wydziału Dyżurnego Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji - został oskarżony o dwa przestępstwa. Polegały one na utrudnianiu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Oskarżony dwukrotnie ujawnił Andrzejowi B., późniejszemu oskarżonemu w sprawie, informacje o prowadzeniu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności osób i zdarzeń objętych postępowaniem.

Wszyscy oskarżeni, poza Robertem K. i Kamilem G., przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśniania, zgodne z ustaleniami śledztwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.01.2018, 09:58
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ