Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Odpowiedź na publikację „Gazety Polskiej Codziennie” z 3 stycznia 2018 r. ( komunikat)

04.01.2018, 12:14aktualizacja: 04.01.2018, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W odpowiedzi na publikację w „Gazecie Polskiej Codziennie” w dniu 3 stycznia br. na temat stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącego statusu Jerozolimy MSZ pragnie udzielić następujących wyjaśnień:

W głosowaniu na forum ONZ w tej sprawie Polska wstrzymała się od głosu, podobnie jak inni sojusznicy USA i Izraela, co administracja amerykańska przyjęła z zadowoleniem. Publicznie dała temu wyraz ambasador Hailey, reprezentująca stałe przedstawicielstwo USA przy ONZ. Wybór takiej formy poparcia wynikał z zasad dyplomacji wielostronnej. Decyzją wstrzymania się od głosu Polska wsparła swoich sojuszników.

W ostatnich dwóch latach nasz kraj bardziej konsekwentnie niż do tej pory buduje strategiczne więzi bilateralne z USA dotyczące współpracy politycznej, spraw bezpieczeństwa i relacji gospodarczych oraz euroatlantyckie w ramach NATO. Realna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i regionie wyrównuje nasz status do poziomu „starych” państw członkowskich Sojuszu. Efektem tych działań jest stacjonowanie kilku tysięcy żołnierzy NATO i USA w Polsce. Nasza kooperacja prowadzi do utworzenia nowej kotwicy USA w Europie, która obejmie północną i wschodnią flankę NATO i UE pozostając otwartą na Ukrainę.

W sprawie konfliktu bliskowschodniego, w tym statusu Jerozolimy, Polska przestrzega prawa międzynarodowego. Wszystkie decyzje MSZ odzwierciedlają stanowisko rządu RP i Prezydenta. W tym konkretnym głosowaniu minister Waszczykowski, po konsultacji i uzyskaniu zgody premiera RP, przekazał dyspozycje o sposobie głosowania polskiemu przedstawicielowi przy ONZ, który był ich wykonawcą.

Należy również odnieść się do zarzutów wobec ambasador Joanny Wroneckiej, które znalazły się w publikacji. Jak każdy pracownik służby zagranicznej ambasador pracowała z wieloma ministrami, na różnych stanowiskach. Jednym z jej wielu obowiązków wykonywanych w trakcie pracy w MSZ były te prowadzone w Sekretariacie Ministra Spraw Zagranicznych, zajmującym się obsługą administracyjną i logistyczną szefa polskiej dyplomacji. Pani ambasador nigdy nie pracowała w Gabinecie Politycznym żadnego z ministrów spraw zagranicznych, która to komórka odpowiada za polityczny i merytoryczny aspekt pracy szefa dyplomacji.

Joanna Wronecka pełniła te funkcje z racji wysokich kwalifikacji jako urzędnik państwowy, korzystając ze swojego wykształcenia, jako ceniona specjalistka od języka i kultury państw arabskich oraz wiedzy zdobytej także jako dwukrotny ambasador RP w państwach arabskich. Docenili to m.in. premier, prezydent oraz parlamentarzyści, gdyż to oni decydują ostatecznie o wyborze szefów polskich placówek.

Wprowadzane od dwóch lat bezprecedensowe zmiany w MSZ mają zapewnić dalszą profesjonalizację służby zagranicznej. Wymienionych zostało ponad 50% pracowników wyższej kadry kierowniczej, w tym ambasadorów i dyrektorów. Na 100 kierowników Ambasad RP i Stałych Przedstawicielstw RP - od 16 listopada 2015 r. zostało odwołanych 65 ambasadorów, (65% wszystkich tego typu stanowisk), natomiast placówki objęło już 46 nowych kierowników. Dodatkowo 15 kandydatów jest w trakcie procedury mianowania a ich wyjazd nastąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Z ogólnej liczby 37 Konsulatów Generalnych RP, odwołanych zostało – w tym samym okresie od 16 listopada 2015 r., do chwili obecnej – 20 konsulów generalnych RP, (co stanowi ponad 54% wszystkich konsulów generalnych), a stanowiska kierowników placówek objęło 17 nowych konsulów generalnych, natomiast 3 kandydatów jest w zaawansowanej procedurze przedwyjazdowej (wyjazd w styczniu 2018 r.) Na 24 Instytuty Polskie, kulturalno-promocyjne placówki MSZ o statusie dyplomatycznym - odwołanych zostało ich 18 dyrektorów, (co stanowi 75% wszystkich dyrektorów Instytutów Polskich), 13 nowych objęło stanowiska, a 3 kandydatów jest obecnie w procedurze przedwyjazdowej. Warto przypomnieć, że w okresie od 16 listopada 2015 r. do chwili obecnej – na placówkach zagranicznych odwołano ponad 650 osób, (co stanowi ponad 50% wszystkich pracowników skierowanych z kraju, /z ogólnej liczby 1285/; zaznaczyć należy, że na placówkach pracują również – na stanowiskach pomocniczych – pracownicy miejscowi).

Charakterystycznym jest odmłodzenie kadry kierowniczej w centrali MSZ: na 111 stanowisk dyrektorskich, (w tym zastępców dyrektorów) – osoby, które w 1990 r. nie miały więcej niż 18 lat stanowią niemal dwie trzecie kadry kierowniczej w Centrali, innymi słowy jest to 63% wszystkich stanowisk kierowniczych (dotyczy to 70 osób).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma nadzieję, że powyższe informacje wpłyną na utrzymanie profesjonalnego spojrzenia na pracę naszego urzędu, w tym proces decyzyjny w zakresie polityki zagranicznej Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mbiel/ bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.01.2018, 12:14
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ