Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Odpowiedzą przed sądem za pranie brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu paliwami (komunikat)

08.01.2018, 10:03aktualizacja: 08.01.2018, 10:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia dotyczący działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu paliwami.

Akt oskarżenia obejmuje swoim zakresem 10 oskarżonych.

Co prokuratura zarzuciła oskarżonym

Głównemu oskarżonemu Piotrowi D. przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą. Pozostali uczestnicy przestępczego procederu działali w tej grupie, realizując powierzone im działania.

Podejrzanym zarzuca się popełnienie łącznie 34 przestępstw dotyczących prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko dokumentom. Do ich popełnienia doszło w latach 2011 - 2012.

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grożą kary w łącznym wymiarze do 20 lat pozbawienia wolności, a przede wszystkim obowiązki naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Skarb Państwa stracił 13 milionów złotych

Grupa przestępcza zajmowała się sprowadzaniem do Polski z Niemiec paliw płynnych. Formalnym nabywcą był podmiot zarejestrowane w Polsce, który, zgodnie z zamierzeniami organizatorów, nie zamierzał i nie płacił należnego podatku VAT (tzw. znikający podatnik). Odsprzedawał on „na papierze” towar za pośrednictwem łańcuszka firm ostatecznym nabywcom – firmom faktycznie koordynowanym i zarządzanym przez Piotra D.

Co charakterystyczne dla przestępczego mechanizmu, firma „słup” po ustalonym okresie działania, sprzedana została obywatelowi obcego państwa, pozostawiając mu ogromne długi podatkowe.

W toku śledztwa ustalono, że towar, inaczej niż to wynikało z faktur sprzedażowych, transportowany był z bazy paliwowej w Niemczech bezpośrednio do firmy będącej rzeczywistym nabywcą. Na tym etapie następowała także zamian dokumentów przewozowych, uzasadniających przejazd ciężarówek z towarem na danej trasie.

Po dostarczeniu towaru następowała zapłata. Część pieniędzy, stanowiąca zysk przestępców, wybierana była przez wskazane przez szefa grupy osoby w formie gotówkowej, a także wpłacane na rachunek zarządzanej przez niego wraz z żoną fundacji. Zgodnie ze statutem miała się ona zajmować ochroną zabytków. W rzeczywistości fundacja m.in. z wpłaconych przez fikcyjnych darczyńców środków - była to rola jednego z członków grupy, który wybrane z bankomatów pieniądze wpłacał przelewami pocztowymi jako rzekome donacje - dokonała zakupu i remontu luksusowego pałacu, w którym zamieszkiwał Piotr D. wraz z rodziną.

W proceder zamieszanych było kilkanaście podmiotów gospodarczych, a uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 13 milionów złotych.

Majątek sprawców został zabezpieczony

Sprawne działania prowadzących postępowanie pozwoliło zrealizować w niniejszej sprawie zabezpieczenia majątkowe na poczet ustalonych strat Skarbu Państwa i planowanych kar finansowych w kwocie łącznej około 26 milionów złotych. Powinno to pozwolić w całości naprawić straty spowodowane przestępstwami.

Realizacja tego zadania była możliwa dzięki zmianie przepisów o zabezpieczeniach majątkowych. Pozwoliła ona na zajmowanie majątków przenoszonych przez przestępców formalnie na inne osoby, a w tym przypadku na podmioty takie jak fundacja.

Późniejsza przestępcza działalność niektórych oskarżonych jest przedmiotem odrębnego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim.

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzone było przez funkcjonariuszy CBŚP we Wrocławiu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mbiel/ bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.01.2018, 10:03
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ