Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: po interwencji prokuratury polskie dziecko nie trafi do ojca do Wielkiej Brytanii (komunikat)

12.01.2018, 14:30aktualizacja: 12.01.2018, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Wczoraj (11 stycznia 2018 roku) Sąd Rejonowy w Gliwicach, podzielając stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Gliwice – Wschód w Gliwicach, oddalił wniosek obywatela Wielkiej Brytanii o wydanie mu małoletniej córki w trybie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę sporządzonej w Hadze 25 października 1980 roku (Dz. U. z 1995 r., Nr 108, poz. 528).

Trzeba brać pod uwagę dobro dziecka

W toku postępowania sądowego prokurator wskazał, że dziecko nie może zostać wydane ojcu zamieszkałemu w Anglii, zgodnie ze złożonym przez niego wnioskiem, albowiem sprzeczne byłoby to z dobrem dziecka. Sąd w całości uwzględnił te argumenty.

Prokurator, który przystąpił do sprawy z wniosku obywatela brytyjskiego o wydanie jego małoletniej córki, w toku postępowania sądowego złożył szereg wniosków dowodowych na okoliczność sytuacji małoletniej w czasie jej pobytu na terenie Wielkiej Brytanii. Miały one na celu wszechstronne wyjaśnienie okoliczności sprawy i ustalenie istnienia przesłanek zmierzających do oddalenia wniosku ojca dziewczynki. W ocenie prokuratora powrót dziecka do Wielkiej Brytanii naraziłby je na szkodę fizyczną i psychiczną.

Sprawę objęto zwierzchnim nadzorem służbowym

W sprawie tej Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej zwrócił się do Prokuratora Okręgowego w Gliwicach o podjęcie decyzji w zakresie objęcia zwierzchnim nadzorem służbowym sprawy udziału prokuratora w postepowaniu sądowym o wydanie dziecka. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach w sierpniu 2017 roku objęła zwierzchnim nadzorem postepowanie, w toku którego przed sądem zgłosił udział prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice –Wschód w Gliwicach.

Wcześniej Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił się do Prokuratury Krajowej z prośbę o podjęcie działań w tej sprawie. Z korespondencji przekazanej mu przez matkę małoletniej dziewczynki wynikało, że zachowania ojca w czasie, w którym wspólnie zamieszkiwali na terenie Wielkiej Brytanii, nosiły znamiona przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Pokrzywdzoną przestępczymi zachowaniami ojca była jego małoletnia córka.

Prokuratura Rejonowa Gliwice – Zachód w Gliwicach, do której wpłynęło zawiadomienie matki dziewczynki, prowadzi także śledztwo dotyczące zdarzeń zaistniałych na terenie Wielkiej Brytanii na szkodę małoletniej dziewczynki. W toku tego postępowania prokurator wyjaśnia, czy doszło do popełnienia przestępstwa seksualnego wykorzystania małoletniego poniżej 15. roku życia (art. 200 par. 1 kodeksu karnego), seksualnego wykorzystania bezradności (art. 198 kodeksu karnego) i kazirodztwa (art. 201 kodeksu karnego).

Postępowanie to jest w toku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2018, 14:30
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ