Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny (komunikat)

12.01.2018, 18:04aktualizacja: 12.01.2018, 18:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny. To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał i utrwalał swoje znaczenie dla polskiej tożsamości i pamięci historycznej od 1925 roku, gdy pod płytą z napisem „TU LEZY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ" zostały w nim złożone prochy nieznanego żołnierza ekshumowane z Cmentarza Orląt Lwowskich.

Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Ocalał tylko środkowy fragment jego kolumnady, w której znajdował się Grób, i która do dzisiaj jest jedynym śladem istnienia tego obiektu i jednocześnie wyjątkowo dramatyczną pamiątką historii Warszawy i Polski. Grób Nieznanego Żołnierza odbudowano a uroczystość jego odsłonięcia odbyła się 8 maja 1946.

Przez dziesiątki lat, nie tylko dzięki swojej formie, ale przede wszystkim idei, która przyświecała jego powstaniu, stał się dla wszystkich Polaków symbolem pamięci o walczących o niepodległość naszej Ojczyzny, poległych nie tylko na polskiej ziemi, ale też na frontach całego świata.

To wyjątkowe miejsce pamięci i zabytek – miejsce najważniejszych uroczystości o charakterze państwowym, mimo że było otoczone opieką władz Miasta i Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, które dbało o właściwą oprawę mających przy nim miejsce uroczystości oraz zapewniało honorową, całodobową wartę - wyróżnienie i zaszczyt dla pełniących ją żołnierzy, nie korzystało dotąd z całej pełni ochrony i opieki państwa jaka przysługuje grobom wojennym. Dzięki staraniom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grób Nieznanego żołnierza uzyskał najwyższą – przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego i ochronę prawną wynikającą z przepisów jednej z najstarszych – wciąż obowiązującej i efektywnie wykonywanej - polskich ustaw - ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Od dnia wpisu do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych organem wiodącym w sprawach dotyczących wykonywania nad nim opieki jest wojewoda mazowiecki, a nadzór zwierzchni sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na skutek wpisu, to wyjątkowe dla wszystkich Polaków miejsce pamięci, objęte zostało ochroną prawną w roku uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to przede wszystkim hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość i symbolizującemu ich, a spoczywającemu w tym miejscu, Nieznanemu Żołnierzowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2018, 18:04
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ