Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wraz z delegacją IPN uczestniczył 21 stycznia we mszy św. w Kościele Trójcy Świętej w Chicago. W katakumbach świątyni złożył ziemię z Kwatery Ł tzw. „Łączki” na warszawskich Powązkach, a potem rozmawiał z przedstawicielami Polonii. Szarek spotkał się m.in. z burmistrzem miasta Niles – Andrew Przybylo, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa.
W uroczystości w kościele licznie wzięli udział harcerze, przedstawiciele szkół polonijnych, obecni byli konsulowie RP Piotr Janicki i Piotr Semeniuk, przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych, a także grupy rekonstrukcyjne oraz członkowie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, na zaproszenie którego delegacja IPN przybyła do Chicago.
„Polski nie da się zabić”
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji filmu animowanego „Niezwyciężeni”, który cieszy się w Chicago wielkim zainteresowaniem. Prezes IPN serdecznie dziękował za zaproszenie, zaznaczając, że „czuje się tutaj jak w domu”. Poprosił Polaków mieszkających w Chicago, żeby dbali o złożoną w katakumbach kościoła ziemię z Łączki, gdyż „jest ona relikwią, przypominającą w zawsze wolnym mieście, że Polski nie da się zabić”. O tym mówi „Łączka”, gdzie „chciano pogrążyć w niepamięci bohaterów walczących o wolność ojczyzny”.
Prezes przypomniał, że na schodach świątyni, w której odbywa się uroczystość, fotografowano niegdyś Paderewskiego i żołnierzy armii Hallera, a teraz zebrało się tutaj kolejne pokolenie, aby wspólnie dbać o Polskę. Dr Szarek skierował podziękowania również do edukatorów z Biura Edukacji Narodowej IPN – to dzięki ich pracy uczniowie szkół polonijnych pogłębili swoją wiedzę. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Nie tylko dywizjon 303”, która wzbudziła duże zainteresowanie.
Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Armii Hallera
Po południu prezes IPN spotkał się z burmistrzem miasta Niles – Andrew Przybylo, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa. Następnie udał się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia, poległych w bitwach I Wojny Światowej oraz żołnierzy Armii Hallera. Pomnik został wzniesiony w 1928 r. staraniem organizacji Polish-American Gold Star Fathers' and Mothers' Association. Na cokole, pod tablicą pamiątkową wyryto nazwiska uhonorowanych żołnierzy piechoty i marynarki.
Prezes IPN złożył kwiaty także pod Pomnikiem Katyńskim (autorstwa polskiego rzeźbiarza Wojciecha Seweryna), pod tablicą smoleńską oraz na grobie Agnieszki Wisły, jednej z 42 kobiet – ochotniczek ze Stanów Zjednoczonych, które jako pielęgniarki Polskiego Białego Krzyża w latach 1918-1921 opiekowały się rannymi żołnierzami w szpitalach wojskowych we Francji i w Polsce. W 1922 r. w Chicago Agnieszka Wisła założyła Komitet Pomocy Weteranom. Na koniec prezes Szarek złożył kwiaty w pod pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarzu Maryhill w Niles.
W czasie wizyty w Chicago prezes IPN dr Jarosław Szarek – razem z delegacją Instytutu – odwiedził również siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), gdzie zaprezentował m.in. wydany przez IPN album poświęcony legendarnemu dowódcy Błękitnej Armii – gen. Józefowi Hallerowi. SWAP to najstarsza polska organizacja kombatancka na świecie, działająca nieprzerwanie od 1921 r. W 2017 r. Stowarzyszenie zostało uhonorowane przez IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.01.2018, 18:43 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |