Newsletter

CIS: „Polsce zależy na sukcesie Unii Europejskiej”. Spotkanie COSAC w Sofii z udziałem poseł Izabeli Kloc (komunikat)

23.01.2018, 16:01aktualizacja: 23.01.2018, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIS informuje:

W dniach 21 – 22 stycznia br. w Sofii odbyło się spotkanie Przewodniczących Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) z udziałem Przewodniczącej Sejmowej Komisji ds. UE Izabeli Kloc. Parlamentarzyści rozmawiali m.in. o priorytetach bułgarskiej prezydencji w UE, o przyszłości UE, a także o roli strategii makroregionalnych UE na rzecz zrównoważonego rozwoju, stabilności i bezpieczeństwie. W dyskusji udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Stanowisko Polski przedstawiła poseł Izabela Kloc.

Pozytywnie oceniamy program Prezydencji Bułgarskiej kładący nacisk na konsensus, konkurencyjność i spójność. Popieramy podjęcie przez Bułgarię kwestii konkurencyjności i rozwoju jednolitego rynku, w tym eliminacji istniejących barier. Istotnym motorem rozwoju jednolitego rynku będą dalsze prace podejmowane przez Prezydencję Bułgarską w odniesieniu do budowy Jednolitego Rynku Cyfrowego, traktujemy to zagadnienie jako priorytetowe.

Polska i Bułgaria prezentują zbliżone stanowisko wobec Pakietu Mobilności. Będziemy konsekwentnie podkreślać sprzeciw wobec obejmowania sektora transportowego przepisami o pracownikach delegowanych oraz konieczność takiego kształtowania przepisów, żeby były one praktyczne w stosowaniu i nie nakładały nieproporcjonalnych obciążeń administracyjnych, zaburzających konkurencję.

24 listopada 2017 r. w Sejmie odbyło się wspólne posiedzenie Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju z udziałem Komisarz ds. transportu pani Violety Bulc, podczas którego rozmawiano na temat przedstawionych przez Komisję Europejską nowych propozycji w zakresie transportu w ramach pakietu „Europa w ruchu” oraz polityki transportowej Unii Europejskiej. Poruszono również kwestię rozbudowy sieci połączeń Północ-Południe, Via Carpatia i szerokiego rozwoju infrastrukturalnego. Mamy strategię bałtycką, strategię dunajską i tutaj nam brakuje jednej strategii – karpackiej. Będziemy zabiegać o to, żeby o tej strategii rozmawiać na forum UE.

Prezydencja Bułgarska będzie również dążyła do poprawy bezpieczeństwa energetycznego UE. Dla Polski szczególnie istotna jest kwestia przeprowadzenia sprawnych prac w zakresie rewizji dyrektywy gazowej, tak aby położyć kres wątpliwościom w kwestii stosowalności III pakietu do Nord Stream 2. Uważamy, że nowelizacja dyrektywy powinna być procedowana w trybie pilnym.

Z zadowoleniem obserwujemy położenie akcentu przez Prezydencję Bułgarską na politykę spójności oraz znaczenie wspólnej polityki rolnej w kontekście debaty nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi. Odnośnie do finasowania WPR, stoimy na stanowisku, że silna WPR wymaga odpowiedniego finansowania z budżetu UE. Racjonalny budżet WPR i wyrównanie płatności bezpośrednich są niezbędne dla realizacji podstawowego zadania WPR, tj. zapewnienia sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku produktów rolnych.

W zakresie obszaru „bezpieczeństwo i stabilność w mocnej i zjednoczonej Europie” będziemy wspierać wysiłki Prezydencji Bułgarskiej na rzecz dalszej poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego oraz efektywności polityki migracyjnej UE. Popieramy deklarowane działania Prezydencji Bułgarskiej na rzecz zwiększenia skuteczności polityki powrotowej i podzielamy opinię co do konieczności dalszych prac na rzecz ochrony granic zewnętrznych UE i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania strefy Schengen. Konsekwentnie sprzeciwiamy się obowiązkowemu mechanizmowi relokacji. Ta sprawa musi być inaczej rozwiązana. Konieczne jest też dalsze wzmocnienie naszej wspólnej reakcji na zagrożenie terrorystyczne, szczególnie w odniesieniu do radykalizacji, finansowania terroryzmu, terrorystycznego korzystania z Internetu i wymiany informacji.

Popieramy również dalsze rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie oraz nie zapominamy o kwestii Brexitu. Najważniejszy w tych naszych działaniach jest dialog, wzajemne zrozumienie oraz szacunek.

Polsce zależy na sukcesie Unii Europejskiej. Dostrzegamy jej niedoskonałości, mimo to Polacy są jednym z najbardziej przychylnie nastawionych do integracji europejskiej społeczeństwem. Kluczową kwestią pozostaje przywrócenie zaufania do wspólnoty. Punktem wyjściowym we wszystkich dyskusjach powinna być wola kompromisu. Zasada wolni z wolnymi, równi z równymi musi być respektowana, nie powinno być miejsca na kraje ważniejsze i mniej ważne.

Zgadzając się, że w UE potrzebujemy więcej elastyczności, jesteśmy sceptyczni wobec koncepcji twardego jądra, dwóch prędkości. Agenda Liderów na lata 2017-2019 przyjęta na październikowej Radzie Europejskiej słusznie wskazuje na konieczność kierowania się jednością państw członkowskich jako zasadą dyskusji o przyszłości UE.

Region Europy Środkowej jest niezbędnym podmiotem w dyskusji o właściwym wyważeniu priorytetów politycznych i gospodarczych.

Bliższa współpraca jest możliwa, ale bez narażania strefy Schengen i jednolitego rynku oraz UE jako całości – siłą Wspólnoty jest jej skala, czyli jednolity rynek obejmujący 500 mln obywateli. Jest to wielka wartość. Dlatego Europa powinna być jedna.

Jeśli chodzi o kwestie instytucjonalne widzimy, że nie ma w nich miejsca dla parlamentów narodowych. Żaden ze scenariuszy Komisji przedstawionych w Białej Księdze o przyszłości UE (marzec 2017 r.) nie zakłada wzmocnienia wpływu parlamentów narodowych, dlatego cieszymy się, że właśnie powstała grupa zadaniowa, która ten deficyt uzupełnia.

Mówiąc o polityce klimatyczno – energetycznej jest to szczególny przypadek, gdyż największe obciążenia procesami dostosowawczymi przypadaja? na najuboższe państwa członkowskie. W obszarze tym należy konsekwentnie stosować zasade? jednomyślności decyzji w kwestiach określonych traktatowo, w szczególności wpływających na miks energetyczny państw członkowskich.

Strategie makroregionalne stanowią istotny element struktury europejskiej współpracy terytorialnej. To dla Polski również bardzo ważna kwestia, ponieważ uczestniczymy w strategii Morza Bałtyckiego. W odniesieniu do strategii makroregionalnych Polska pozytywnie ocenia zintegrowane narzędzia polityki regionalnej UE i będzie je wspierać.

Doceniając potrzebę większego zaangażowania UE w regionie Dunaju i Morza Czarnego, uważamy, że równie ważne jest udzielenie wsparcia dla Strategii Karpackiej. Jej rozwój przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na wschodniej granicy UE i stabilizacji państw sąsiedzkich oraz promowania demokratycznych wartości europejskich poza granicami UE. Jest to bardzo ważna strategia.

Priorytetowe projekty infrastrukturalne, z punktu widzenia Polski, to Centralny Port Komunikacyjny, korytarz drogowy Północ-Południe, Via Carpatia oraz kolej dużych prędkości. Chciałabym podkreślić, że nie są to tylko inwestycje krajowe, ale przede wszystkim inwestycje o charakterze paneuropejskim, które staną się wartością dodaną dla każdego obywatela Unii Europejskiej - nie tylko dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale także dla krajów bałtyckich: Finlandii, Estonii, Litwy i Łotwy, oraz krajów regionu Karpat.

Polski rząd przywiązuje także dużą wagę do kwestii przywrócenia żeglowności polskich rzek. W związku z tym powstało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Mówimy tutaj o projekcie połączenia żeglugowego Dunaj – Odra – Łaba, który również może stać się bardzo ważnym projektem transportu wodnego. Jest to kolejny etap, gdzie rzeczywiście trzeba zaangażować środki unijne, ponieważ żegluga śródlądowa ma duże znaczenie dla ochrony środowiska.

Ważnym elementem było odniesienie do kwestii praworządności w państwach Unii Europejskiej. Narosło wiele nieporozumień, manipulacji, obiegowych opinii niepopartych faktami w kwestii reformy sądownictwa w Polsce. W nawiązaniu do wczorajszego spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem z ministrem spraw zagranicznych prof. Jackiem Czaputowiczem poseł I. Kloc stwierdziła, że potrzebna jest dobra wola obu stron, gruntowne poznanie reformy, wzajemne zrozumienie i poszanowanie obywateli. 80 proc. poparcia dla reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce oznacza, że Polacy chcą poszanowania prawa oraz sprawiedliwości. I do tego dąży polski rząd. Trzeba w naszym kraju przeprowadzić gruntowną reformę sądów nie tyle dla dobra tego rządu, wybranych - uprzywilejowanych jednostek, ale dla dobra i bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Liczymy na owocny dialog i współpracę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2018, 16:01
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ