Newsletter

CIR: Davos - Premier Mateusz Morawiecki o najważniejszych światowych wyzwaniach (komunikat)

25.01.2018, 16:37aktualizacja: 25.01.2018, 16:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w nieformalnym lunchu Światowych Liderów Gospodarki, na którym omawiane były zagadnienia kreowania przyszłości w „podzielonym świecie”.

W wydarzeniu pn. „Creating a Shared Future in a Fractured World”, oprócz polskiego premiera i prezydenta Andrzeja Dudy, wzięli udział szefowie państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji. Byli to m.in: królowa Belgii. Matylda, premier Portugalii António Costa, premier Peru Mercedes Aráoz, a także premier Pakistanu Shahid Khaqan Abbasi. Przedstawicielami świata finansów byli m.in. szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oraz prezes Banku Anglii Mark Carney.

Pokój i bezpieczeństwo

Premier rozmawiał podczas spotkania z premierem irakijskiego rządu o kryzysie migracyjnym. Mateusz Morawiecki i Hajdar al-Abadi rozmawiali również nt. wspólnej odpowiedzi na wyzwania z nim związane.

Zdaniem premiera Morawieckiego Unia Europejska, jednocząca suwerenne kraje, odgrywa wyjątkową rolę w długotrwałym zapewnianiu pokoju na Starym Kontynencie oraz w jego sąsiedztwie. Jak stwierdził szef rządu, UE jest gotowa do poszerzenia swojej roli polegającej na zapewnianiu bezpieczeństwa, także krajom sąsiedzkim. Dotychczas wspierała szereg misji w Europie Wschodniej i Afryce. Premier Morawiecki podkreślił, że ostatnio została uruchomiona Stała Współpraca Strukturalna (Permanent Structured Cooperation, PESCO) a także pogłębiona została współpraca w zakresie bezpieczeństwa, pozwalająca UE na budowę zdolności do zapewniania pokoju i stabilizacji w różnych zakątkach świata.

Światowa gospodarka i zrównoważony rozwój

Według premiera Morawieckiego potrzebna jest bardziej wyważona polityka handlowa. Sprzeciwiamy się protekcjonizmowi, ale dalsze otwarcie rynku UE bez wzajemności ze strony partnerów handlowych nie jest w naszym interesie. Dlatego jesteśmy zwolennikami wzmocnienia instrumentów ochrony rynku przed nieuczciwą konkurencją. Wspieramy jednocześnie negocjacje umów handlowych z najważniejszymi partnerami pod warunkiem, że dadzą one realny dostęp do rynku dla firm unijnych, zabezpieczając jednocześnie najbardziej wrażliwe interesy rolnictwa i przemysłu.

Szef rządu uważa, że jednym z największych wyzwań dla świata są zmiany klimatyczne i ich wpływ na codzienne życie. Zaznaczył, że w 2018 roku w Polsce, odbędzie się w Polsce COP24, czyli Szczyt klimatyczny ONZ. Naszym celem jest, by rezultaty osiągnięte w jego wyniku, były ścieżką dla zrównoważonego rozwoju na świecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dka/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2018, 16:37
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ