Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konsultacje wiceministrów spraw zagranicznych w formule Trójkąta Weimarskiego (komunikat)

29.01.2018, 20:19aktualizacja: 29.01.2018, 20:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki rozmawiał dziś w Warszawie z francuskim i niemieckim odpowiednikiem o bezpieczeństwie euroatlantyckim i europejskim, polityce sąsiedztwa oraz dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

W poniedziałek 29 stycznia br. w Warszawie odbyły się konsultacje na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych w formule Trójkąta Weimarskiego, których gospodarzem był wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki. Delegacji francuskiej przewodniczył Maurice Gourdault-Montagne, sekretarz generalny w MSZ, a niemieckiej – Walter Lindner, sekretarz stanu w MSZ.

Uczestnicy konsultacji wiele uwagi poświęcili bezpieczeństwu euratlantyckiemu i europejskiemu, zwłaszcza przygotowaniom do szczytu NATO w lipcu 2018, Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) UE, a także przyszłości Unii Europejskiej, Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Istotnym tematem konsultacji była intensyfikacja współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Rozmówcy wymienili się opiniami na temat sytuacji bezpieczeństwa na obszarze sąsiedztwa europejskiego. Wiceminister Bartosz Cichocki zwrócił uwagę na wzmacnianie rosyjskiego potencjału wojskowego ponad wymogi obronne, brak postępu w uregulowaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i pogarszającą się sytuację gospodarczą i w obszarze praw człowieka na okupowanym Krymie oraz wykorzystywanie przez Rosję dezinformacji, propagandy i instrumentów hybrydowych do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w państwach członkowskich Sojuszu. W tym kontekście wiceszef polskiej dyplomacji podziękował za zaangażowanie i obecność jednostek francuskich i niemieckich rozmieszczonych w ramach wysuniętej obecności NATO w państwach bałtyckich. Omówiono również kwestie współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego na rzecz reform i postępu w procesie integracji europejskiej.

Rozmowy dotyczyły również kryzysu migracyjnego, jego implikacji dla bezpieczeństwa europejskiego oraz zaangażowania państw w przeciwdziałanie temu zjawisku. Polska, jak zapewnił wiceminister Cichocki, kontynuować będzie swoje zaangażowanie we wspieranie organizacji międzynarodowych działających bezpośrednio na miejscu, w ramach akcji pomocowych. Na kierunku południowym, poza zaangażowaniem w unijną operacją Sophia i w wojskowe działania Globalnej Koalicji do walki z DAESH, wspieramy kadrowo Misję UE w Libii, misję Resolute Support NATO w Afganistanie, a materiałowo – w ramach inicjatywy G5 Sahel, siły zbrojne Czadu oraz finansowo Fundusz Powierniczy UE na rzecz Afryki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ews/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.01.2018, 20:19
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ