Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Programy UE - jak COSME, Horyzont 2020 bądź EaSI - to specyficzna grupa narzędzi wsparcia dla europejskiego biznesu. Są uruchamiane na poziomie centralnym - przez Komisję Europejską i wybrane instytucje wdrażające - i nie ma w nich „kopert narodowych”, gwarantujących dostępność wsparcia w poszczególnych państwach członkowskich. Podział środków pomiędzy kraje zależy przede wszystkim od popytu zgłaszanego na poszczególnych rynkach oraz od jakości składanych wniosków.
Najnowszy sukces Polski w konkurencji o unijne wsparcie to zasługa funduszu poręczeniowego POLFUND. Fundusz pomyślnie aplikował o regwarancję programu COSME, dzięki której zaproponuje polskim przedsiębiorcom poręczenia na preferencyjnych warunkach. Dzięki umowie POLFUND, przedsiębiorcy z sektora MŚP otrzymają szerszy i łatwiejszy dostęp do finansowania zwrotnego, w postaci m.in. kredytów, leasingu, pożyczek oraz gwarancji bankowych, których poręczenia są nowością na rynku.
POLFUND skorzysta z Instrumentu Gwarancji Pożyczkowych (ang. Loan Guarantee Facility), obsługiwanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny na zlecenie Komisji Europejskiej. W ramach instrumentu EFI udzielił regwarancji, zabezpieczającej część ryzyka ponoszonego przez POLFUND z tytułu oferowanych poręczeń. Poręczenia te mogą być użyte do zabezpieczenia finansowania zwrotnego, udzielanego mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przez współpracujące z POLFUND instytucje finansowe. Możliwe formy finansowania to kredyty inwestycyjne i obrotowe (w tym odnawialne), leasing finansowy, pożyczki oraz umowy gwarancji. Poręczenie może objąć do 80% zobowiązania z tytułu kredytu, leasingu lub gwarancji udzielanych do kwoty 661,0 tys. PLN. Maksymalna kwota poręczenia to 528,8 tys. PLN, a jego okres ważności może wynosić do 9 lat.
POLFUND jest obecnie jedynym funduszem poręczeniowym, uczestniczącym w systemie wdrażania unijnych instrumentów finansowych. Nie jest jednak w tej roli debiutantem: w latach 2011-2016 Fundusz z powodzeniem wdrażał preferencyjne poręczenia w ramach CIP - programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji na lata 2007-2013, poprzedzającego program COSME. Łączna wartość obecnego portfela preferencyjnych poręczeń POLFUND, zabezpieczonych regwarancją w ramach programu COSME, to 150 mln zł. Pozwoli to na objęcie poręczeniami 250 mln zł finansowania dla polskich MŚP.
„Bardzo się cieszę, że program poręczeń COSME inaugurujemy właśnie w Poznaniu, gdyż tu w Wielkopolsce zawsze liczyła się praca organiczna, u podstaw. Jest to całkowicie zgodne z filozofią działania Funduszu POLFUND, który wspiera przedsiębiorców w rozwiązywaniu ich podstawowych problemów związanych z brakiem zabezpieczeń kredytowych. Zapraszamy współpracujące z Funduszem POLFUND instytucje finansowe do aktywnego wykorzystywania poręczeń. Łącząc nasze działania, możemy dotrzeć do znacznie większej liczby przedsiębiorców, oferując im rozwiązania pakietowe: kredyt, leasing lub gwarancje połączone z zabezpieczeniem, o które firmy nie muszą się już martwić” - powiedziała dr Barbara Bartkowiak, prezes Zarządu Funduszu POLFUND.
Umowa regwarancji POLFUND jest realizowana ze wsparciem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, wchodzącego w skład Planu Inwestycyjnego dla Europy - tzw. „Planu Junckera”. Wpisuje się również w działania polskiego rządu na rzecz wspierania MŚP oraz zwiększenia efektywności wykorzystania środków wsparcia UE, uwzględnione w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". „Polscy przedsiębiorcy doceniają wsparcie w ramach instrumentów finansowych programów UE. Zyskują dzięki nim dostęp do preferencyjnej oferty finansowania, szczególnie istotnej dla przedsiębiorstw, którym trudno jest skorzystać z oferty rynkowej. Polski rząd aktywnie wspiera wdrażanie tej formy wsparcia w Polsce” - powiedziała Andżelika Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
W trakcie prac nad aplikacją po regwarancję COSME, POLFUND korzystał ze wsparcia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. „Serdecznie gratuluję POLFUND sukcesu w międzynarodowej konkurencji o udział w systemie wdrażania COSME” - powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych. - Sukces ten cieszy tym bardziej, że w systemie preferencyjnego finansowania w ramach programów UE brakowało oferty poręczeniowej. POLFUND z powodzeniem wypełni tę lukę. Mam nadzieję, że zachęci to również inne regionalne fundusze poręczeniowe do udziału w systemie wdrażania unijnych instrumentów finansowych”.
Spotkanie w Poznaniu było również świetną okazją do wręczenia Funduszowi POLFUND nagrody Lidera Rynku Instrumentów Finansowych UE w Polsce w kategorii Funduszy Poręczeń Kredytowych. POLFUND odebrał nagrodę za najlepsze wyniki w dystrybucji preferencyjnego finansowania z unijnym wsparciem, w tym za udany udział w aż dwóch programach ramowych UE (MAP, CIP) oraz pozyskanie środków dla polskiego rynku w Programie COSME.
O POLFUND
POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A. to jeden z największych makroregionalnych funduszy poręczeniowych, z 11% udziałem w polskim rynku pod względem wartości udzielonych poręczeń. Fundusz wspiera rozwój, wzmocnienie konkurencyjności i trwałości polskich przedsiębiorstw, promuje krzewienie kultury przedsiębiorczości i przyczynia się do tworzenia miejsc pracy. Współpracuje z wieloma renomowanymi instytucjami finansowymi, w tym - w ramach trzeciej już unijnej perspektywy finansowej - z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Czyni go to jednym z najbardziej doświadczonych Narodowych Pośredników Finansowych w Polsce.
Więcej na http://polfund.com.pl
O programie COSME
Program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na lata 2014-2020 - COSME - ma na celu wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, oraz krzewienie kultury przedsiębiorczości, wspieranie tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu MŚP. W ramach instrumentów finansowych programu, Europejski Fundusz Inwestycyjny oferuje gwarancje portfelowe i finansowanie kapitałowe, w celu poprawy dostępu do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw - szczególnie tych, które notują problemy w dostępie do oferty rynkowej. Instrumenty finansowe programu są wdrażane w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, części Planu Inwestycyjnego dla Europy.
Więcej na http://instrumentyfinansoweue.gov.pl/program-cosme
O Europejskim Funduszu Inwestycyjnym
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego główną misją jest wspieranie europejskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie dostępu do finansowania. EFI oferuje gwarancje, finansowanie oraz instrumenty venture i „growth capital” dla tych segmentów rynku. W tej roli EFI wspiera cele UE dotyczące wspierania przedsiębiorczości, wzrostu zatrudnienia oraz innowacji, badań i rozwoju.
Więcej na www.eif.org
O KPK ds. Instrumentów Finansowych
KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE ułatwia przedsiębiorcom dostęp do preferencyjnego finansowania, oferowanemu dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Wspiera także instytucje finansowe, zainteresowane udziałem w systemie wdrażania instrumentów finansowych UE. KPK obsługuje wszystkie programy UE, w których uwzględnione zostały instrumenty finansowe dla biznesu.
Więcej na www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl
KONTAKT:
POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych
Wojciech Pieniawski
e-mail: w.pieniawski@polfund.com.pl
tel. 91 424 31 35
-
KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE
Łukasz Bogusz
e-mail: programy@zbp.pl
tel. 22 696 64 95
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 01.02.2018, 15:08 |
Źródło informacji | KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT