Newsletter

UE wzywa Polskę i kraje bałtyckie, by przyspieszyły integrację energetyczną

03.02.2018, 09:20aktualizacja: 03.02.2018, 09:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska i kraje bałtyckie powinny przygotować do czerwca br. wspólny projekt synchronizacji ich sieci elektrycznych z resztą Unii Europejskiej - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz.

Projekt ten jest częścią europejskiej strategii, której celem jest zabezpieczenie dostaw energii dla wszystkich państw członkowskich UE w dobie globalnego braku bezpieczeństwa oraz zmniejszenie narażenia UE na możliwe kryzysy - wyjaśnia agencja AFP.

"Musimy zakończyć tę synchronizację waszych sieci elektrycznych z siecią środkowoeuropejską" - podkreślił Szefczowicz. "Synchronizacja nie będzie tanim przedsięwzięciem, ale jest bardzo ważna i musimy to zrobić" - dodał.

Komisarz wskazał, że "gdybyśmy do czerwca mieli dobrą, uzgodnioną decyzję, wspieraną przez wszystkie cztery kraje, moglibyśmy wtedy przedstawić niezbędne propozycje i pomoc finansową".

Sieci przesyłowe energii elektrycznej Estonii, Łotwy i Litwy z powodów historycznych są powiązane z rosyjską siecią energetyczną i tym samym narażone na ewentualne przerwy w dostawach energii ze strony Moskwy - pisze AFP. Aby zmniejszyć zależność od Rosji, Komisja Europejska chce połączyć kraje bałtyckie z pozostałą częścią UE za pośrednictwem polskiej sieci energetycznej. Dostrojenie sieci przesyłowych państw bałtyckich do systemów europejskich poprzez Polskę ma być krokiem w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego tych krajów.

Pierwszy krok został podjęty w grudniu 2015 roku wraz z budową połączenia elektroenergetycznego LitPol między Litwą a Polską, ale potrzebne są dodatkowe łącza, aby zapewnić pełną synchronizację - wskazuje AFP. (PAP)

cyk/ mal/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2018, 09:20
Źródło informacji AFP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ