Newsletter

Dialog, nie krzyk

07.02.2018, 17:47aktualizacja: 07.02.2018, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koniec handlu rzeźnego końmi, zmiana formuły imprezy w święto przyjaciół konia i perspektywa uczynienia ze Skaryszewa miejsca związanego z końmi przez cały rok - to główne punkty wypracowanego przez samorząd Skaryszewa, we współpracy z Fundacją Centaurus, pierwszego w Polsce, wieloletniego planu zmiany formuły tradycyjnego końskiego jarmarku. Plan jest pionierskim przedsięwzięciem opartym na dialogu fundacji ochrony zwierząt i samorządu terytorialnego.

Pierwsze zmiany będzie można zaobserwować już w tym roku. Zmodyfikowano regulamin tegorocznych Wstępów tak, by utrudnić handel rzeźny końmi. Do najważniejszych punktów należy wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5:00 rano, a także zakaz wyprowadzania koni z terenu targowiska oraz parkingu do rozładunku i załadunku zwierząt i wymaganie świadectwa zdrowia dla konia. Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Policję.

Burmistrz Skaryszewa podkreśla, że formalnie nie można zabronić transakcji poza terenem jarmarku, jednak podjęte kroki mają na celu maksymalne utrudnienie tego typu działań. „Naszym celem jest ukrócenie cierpienia zwierząt oraz zdjęcie ze Skaryszewa powstałego przez ostatnie lata odium końskiego piekła. Chociaż udział handlarzy końmi rzeźnymi w imprezie sukcesywnie maleje, chcemy jednak pozbyć się ich całkowicie, a z naszej imprezy uczynić święto przyjaciół konia” - mówi burmistrz Ireneusz Kumięga. Jest to długi proces, jednak pierwszy krok został już uczyniony.

Lokalny samorząd prace przy tegorocznym regulaminie prowadził wraz z Fundacją Centaurus. „Jesteśmy świadomi tego, że wprowadzane zmiany, to tylko jeden z wielu etapów - podkreśla Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus. - Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt. Stąd apel do wszystkich fundacji i przyjaciół koni, którzy swym wysiłkiem nagłośnili problem skaryszewskich koni - potrzebujemy wsparcia, ludzi, którzy będą uważnie obserwowali i reagowali na niewłaściwe traktowanie koni, a zwłaszcza na przypadki prób handlu końmi na rzeź” - dodaje Pietrusiak.

Odmieniony Skaryszew może stać się dobrym przykładem dla innych miast, w których również organizowane są tego typu targi. Głównym celem przyświecającym podjętym działaniom jest jednak zmiana statusu konia na zwierzę towarzyszące, co zmieni zupełnie sytuację prawną koni.

„Zbyt agresywne działania czy negatywne emocje mogą zniechęcić pozostałe samorządy do współpracy i wprowadzania szybkich zmian. Wspierajmy tych, którzy w ramach obowiązującego prawa chcą coś zmienić. Rozmawiajmy, przekonujmy, przedstawiajmy inne możliwości. Zmiana jest możliwa, ale do tego niezbędny jest dialog i czas” - dodaje Pietrusiak.

Skaryszewskie Wstępy to także miejsce atrakcyjne dla zwiedzających, którzy mają okazję obejrzeć m.in. pokaz koni, czy obejrzeć występy artystyczne lokalnych zespołów. Dodatkowo na terenie targów możliwe jest zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem. Tegoroczne Wstępy odbędą się w dniach 19 i 20 lutego, w godzinach od 5:00 do 16:00.

Informacja uzupełniająca

Fundacja Centaurus jest jedną z największych w kraju organizacji non-profit działających na rzecz zwierząt i ochrony przyrody. Organizacja prowadzi trzy ośrodki dla zwierząt w tym największe w Europie schronisko dla konia w Szczedrzykowicach. Centaurus jest inicjatorem licznych akcji i programów edukacyjnych, wydawnictw, kampanii i spotkań. Przez 12 lat organizacja ocaliła blisko 1000 koni, kilkaset psów i kotów i wiele innych zwierząt domowych i gospodarskich. Organizacja działa także na terenie Czech, Danii i Niemiec. Pomimo tego, ze jednym z elementów misji Centaurus jest sprawdzanie traktowania zwierząt i w koniecznych przypadkach interwencja naczelną zasadą organizacji jest edukacja, dialog i pozyskanie zrozumienia.

Tradycyjny jarmark konny Wstępy jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. Według legend przywilej targowy nadał, powstałemu w 1264 roku miastu, król Władysław Jagiełło, dziękując za konie dla grunwaldzkich rycerzy. W 1633 król Władysław IV w dekrecie zezwolił, by targi koni były w mieście organizowane w pierwszy (wstępny - stąd nazwa) poniedziałek po Środzie Popielcowej. I tradycja ta pozostała do dzisiejszego dnia.

Dziś, pomimo tradycji, ilość koni sukcesywnie maleje. Samorząd miejski realizuje działania zmierzające do zachowania tradycji i nadania jej nowego impulsu w postaci uczynienia ze Skaryszewa miasta przyjaznego koniom, a z Wstępów święto koni i ich przyjaciół.

KONTAKT:

Marek Pietrusiak

dyrektor projektu

tel. kom. +48 536 502 105

e-mail: marek.pietrusiak@centaurus.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2018, 17:47
Źródło informacji Fundacja Centaurus
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ