Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polska Fundacja Narodowa o rozpoczęciu akcji informacyjnej nt. ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. (komunikat)

09.02.2018, 17:18aktualizacja: 09.02.2018, 17:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Polska Fundacja Narodowa informuje:

KOMUNIKAT POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ O ROZPOCZĘCIU AKCJI INFORMACYJNEJ NA TEMAT USTAWY Z DNIA 1 KWIETNIA 2016 R. O ZAKAZIE PROPAGOWANIA KOMUNIZMU LUB INNEGO USTROJU TOTALITARNEGO PRZEZ NAZWY BUDOWLI, OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

6 lutego 1924 roku był znamiennym dniem w historii Warszawy. W tym dniu rozpoczęła się rozbiórka soboru Aleksandra Newskiego stojącego w centrum miasta i będącego symbolem rosyjskiej dominacji. Działanie to podjęte zostało w pełnej jednomyślności społeczeństwa, które nie wyobrażało sobie wolnego życia i budowy niepodległego państwa polskiego w cieniu zaborczych pozostałości.

Taki sam los spotkał pomniki wystawiane na ziemiach polskich przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Ku przestrodze, dla przyszłych pokoleń, zachowano „po wsze czasy” pozostałości po niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1993 roku ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Polskę. Pomimo, że nastąpił kres sowieckiej okupacji, do dziś wolna Polska nie potrafi uporać się z pozostałościami minionego ustroju.

Dopiero Ustawa sejmowa z 2016 roku i idące za nią decyzję wojewodów zmiotły

z nazw ulic i placów imiona sowieckich agentów i zdrajców Polski. To samo w najbliższej przyszłości spotka wszystkie pozostałości po ustrojach totalitarnych. Nowymi patronami warszawskich ulic zostali polscy bohaterowie różnych epok, bojownicy polskiego ruchu oporu podczas II Wojny Światowej, osoby ratujące Żydów od zagłady.

Godność Niepodległej to wolność od totalitaryzmów. To również hasło, pod którym Polska Fundacja Narodowa przeprowadza akcję edukacyjną uświadamiającą konieczność zmian takich nazw.

Od połowy stycznia w kilkuset miejscach Warszawy zawisły plakaty i bilbordy informujące o tym, że mieszkańcy nie będą ponosić opłat związanych ze zmianą nazw ulic oraz o tym, że nie ma konieczności wymiany dowodów osobistych i innych dokumentów. Zmasowana akcja w mediach społecznościowych opatrzona #GodnoscNiepodleglej oraz #Dekomunizacja wypromowała ideę akcji. Niedługo do skrzynek pocztowych, w miejscach, w których nastąpiły zmiany nazw ulic, trafi broszura, w której, oprócz informacji prawnych, zawarte będą biogramy nowych patronów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2018, 17:18
Źródło informacji Polska Fundacja Narodowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ