Newsletter

MC: "Mój Pojazd" – nowy rozdział w budowie systemu usług publicznych (komunikat)

16.02.2018, 11:26aktualizacja: 16.02.2018, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o swoim pojeździe, ale nie wiesz gdzie zapytać!

Dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) będą dostępne nie tylko dla urzędników, ale też dla obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach modernizacji CEPiK 2.0 uruchomiło bezpłatną e-usługę „Mój Pojazd”. Właściciele zyskali dostęp do informacji gromadzonych w bazie CEPiK na temat własnych pojazdów. Jedyny warunek to posiadanie Profilu Zaufanego (eGO).

Nie pamiętasz kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta?

Teraz to żaden problem!

Już teraz w jednym miejscu, za darmo i bez wychodzenia z domu, poznasz dziesiątki istotnych informacji o posiadanych pojazdach, które gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów. „Mój Pojazd” znajdziesz w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie www.obywatel.gov.pl. Po zalogowaniu się do usługi za pomocą swojego Profilu Zaufanego, zobaczysz m.in.:

- dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego;

- dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi;

- dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie;

- dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń;

… i wiele innych, przydatnych informacji.

Wszystkie dane można wygodnie wyeksportować do pliku PDF. To przydatne np. gdy sprzedajemy pojazd.

W przyszłości „Mój Pojazd” będzie rozszerzany o kolejne funkcjonalności. Już wkrótce w usłudze będziesz mógł zobaczyć całą historię zdarzeń związanych z Twoim samochodem – umieszczoną na „osi czasu”. Zobaczysz również te pojazdy, które miałeś w przeszłości.

Zakres danych dostępnych o pojeździe również będzie rozwijany – od czerwca w Centralnej Ewidencji Pojazdów będą gromadzone informacje o szkodach, które także zostaną pokazane w usłudze.W przyszłości planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC.

E-usługa „Mój Pojazd” została stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. To kolejny etap modernizacji systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców do wersji 2.0 i realizacja polityki otwierania danych z rejestrów państwowych. Oprócz usługi „Mój Pojazd” obywatele mogą korzystać z e-usług: „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” oraz „Sprawdź swoje punkty karne’, a kolejne e-usługi dla zmotoryzowanych będą uruchamiane wraz z postępem prac przy modernizacji CEPiK 2.0.

Profil Zaufany (eGO) to darmowe narzędzie służące do weryfikacji tożsamości obywateli w kontaktach z administracją. Profil pozwala m.in. na załatwianie spraw urzędowych w elektronicznych serwisach urzędów oraz w systemach ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG.

Obecnie liczba Profili Zaufanych (eGO) przekroczyła 1,4 mln. Bez wychodzenia z domu mogą go dziś zakładać klienci platformy usług pocztowych Envelo oraz siedmiu czołowych banków detalicznych. PZ można też zdobyć w sposób tradycyjny. W tym celu należy zarejestrować się online, a następnie odwiedzić jeden w wybranych urzędów w celu potwierdzenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.02.2018, 11:26
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii