Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Potrzeba zwiększania zaufania do prawa międzynarodowego, a w tym do Karty Narodów Zjednoczonych, stanowi jeden z priorytetów Polski w ramach członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa – powiedział w Nowym Jorku minister Jacek Czaputowicz.
Szef polskiego MSZ uczestniczył w briefingu ministerialnym Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym celom i zasadom Karty Narodów Zjednoczonych. Spotkaniu przewodniczył wicepremier i minister spraw zagranicznych Kuwejtu szejk Sabah Khaled Al-Hamad Al-Sabah. W charakterze briefera wystąpił sekretarz generalny ONZ António Guterres. W wydarzeniu uczestniczył również były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Głównym celem briefingu było podkreślenie znaczenia celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. - Szczególną okazją do zorganizowania debaty była przypadająca w tym roku 27. rocznica wyzwolenia Kuwejtu spod okupacji irackiej przez siły ONZ – zauważył minister Jacek Czaputowicz. - Należy pamiętać, że w tej operacji uczestniczyli także żołnierze polscy, przyczyniając się do odzyskania przez Kuwejt niepodległości – dodał.
W swoim wystąpieniu podczas briefingu w Radzie Bezpieczeństwa szef polskiego MSZ podkreślił, że na państwach ciąży nie tylko obowiązek wypełniania zobowiązań międzynarodowych, ale również obowiązek realizowania ich w dobrej wierze, tzn. w taki sposób, aby nie naruszać zasad i celów leżących u podstaw systemu Narodów Zjednoczonych. - Polska przywiązuje dużą wagę do przestrzegania prawa międzynarodowego, dlatego bardzo wysoko oceniam inicjatywę Kuwejtu, aby w międzynarodowym gronie rozmawiać na temat Karty – powiedział szef polskiej dyplomacji. Zwrócił przy tym uwagę na przypadki poważnego naruszania prawa międzynarodowego, jakie mają miejsce w Syrii czy na Ukrainie.
Mija drugi miesiąc obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Przynależność do tego prestiżowego organu traktujemy jako szczególną odpowiedzialność i zobowiązanie wobec społeczności międzynarodowej – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. - Potwierdzeniem wagi, jaką przywiązujemy do członkostwa w Radzie, jest druga już w tym roku wizyta na szczeblu ministra spraw zagranicznych – zauważył.
Podczas pobytu w Nowym Jorku minister Jacek Czaputowicz przeprowadził również spotkania dwustronne, w tym z ministrem spraw zagranicznych Republiki Słowackiej Miroslavem Lajčákiem, który przewodniczy obecnie pracom Zgromadzenia Ogólnego ONZ, oraz z ministrem spraw zagranicznych Wybrzeża Kości Słoniowej Marcelem Amonem Tanohem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zjt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2018, 09:23 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |