Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
W Toruniu odbyły się kolejne konsultacje związane z projektem Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Tematem dyskusji był drugi filar PSP dot. m.in. ciepła Ziemi. Organizatorem spotkania, które miało miejsce 22 lutego 2018 r., był wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek wraz z innymi politykami, ekspertami i przedsiębiorcami uczestniczyli w panelach dyskusyjnych pn. „Polityka państwa w zakresie surowców mineralnych” dot. pozyskiwania energii z geotermalnych źródeł.
Prof. Jędrysek podkreślił, jak wielką szansą rozwoju dla Polski stanowi geotermia. Zwrócił również uwagę na priorytetowość projektów związanych z ciepłem pochodzącym z Ziemi.
„Biorąc pod uwagę duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce, rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z głównych celów Polityki Surowcowej Państwa” – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.
„Próbujemy obecnie rozwinąć cały system geotermii od strony surowcowej” – dodał wiceminister.
Kluczowe kwestie
W opinii wiceministra środowiska istotną kwestią jest również rozwój geotermiki, czyli pobór ciepła zamienianego na energię elektryczną.
„Kluczową rolą przy rozwijaniu technologii geotermalnych i odpowiedniego rozpoznania geologicznego może być powstanie Polskiej Agencji Geologicznej, która wspomoże odpowiednio w działaniach Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa” – zaznaczył Jędrysek.
Również obecni na sali samorządowcy zaznaczyli, że inwestycje w odnawialne źródła energii są szansą na tanie i bezemisyjne ciepło dla mieszkańców. Świadczyć o tym może rozwój Lądka Zdroju, który poczynił inwestycje w geotermię na czym zyskali nie tylko lokalni mieszkańcy, ale i turyści.
Dlaczego Toruń?
Polska to kraj bogaty nie tylko w surowce pochodzące z kopalin. Nasze państwo znajduje się na granicy dwóch płyt tektonicznych: gorącej zachodnioeuropejskiej i chłodnej wschodnioeuropejskiej. Na tej granicy i na południu Sudetów mamy znaczące strumienie cieplne, a w sporej części kraju można korzystać z tzw. płytkiej geotermii.
„W Polsce eksploatowane są najczęściej mezozoiczne warstwy, dość zasobne w roztwory wodne. Najbardziej bogatym, jeśli chodzi o wydajność cieplną, są okolice Torunia. Temperatura wody wynosi średnio 62 stopnie na wypływie przy jednoczesnej ogromnej wydajności” – podkreślił prof. Jędrysek.
O projekcie Polityki Surowcowej Państwa
Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) to niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i energetycznego Polski dokument, zawierający konkretne założenia dla wielu sektorów.
„Dzisiejszy świat jest cywilizacją surowców. Nie da się z nich nie korzystać. PSP wraz ze Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju dąży do odpowiedniego gospodarowania tymi złożami” – przypomniał wiceminister.
Projekt PSP składa się z 9 filarów, które skupiają się na całościowym ujęciu geologii. Zwraca on m.in. uwagę na zapotrzebowanie surowcowe państwa oraz na tworzenie narzędzi i wyznaczanie kierunków działań w tym obszarze.
„Cieszę się, że udało nam się zainicjować projekt Polityki Surowcowej Państwa. Dzięki niemu będziemy mogli odpowiednio wykorzystać ogromny potencjał surowcowy naszego kraju” – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Kolejne spotkanie w ramach konsultacji nt. Polityki Surowcowej Państwa odbędzie się 28 marca 2018 r. we Wrocławiu. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2018, 17:02 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |