Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się między innymi przemytem z Holandii do Polski znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci płynnej amfetaminy. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy Zarządu w Lublinie CBŚP.
12 podejrzanych przebywa w areszcie
W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od 2016 roku na terenie województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, małopolskiego i poza granicami kraju w Holandii, Niemczech i Słowacji. Zajmowała się ona przemytem znacznych ilości substancji psychotropowych, wytwarzaniem substancji psychotropowych w postaci amfetaminy oraz udziałem w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, kokainy, tabletek ekstazy, MDMA oraz uprawą marihuany.
Członkowie grupy wprowadzili do obrotu narkotyki w ilości nie mniejszej niż 120 litrów oleju amfetaminowego, z którego można było wyprodukować 360 kilogramów amfetaminy, 9 kilogramów kokainy, 1 kilogram MDMA, 1 kilogram marihuany. Ze swojego przestępczego procederu członkowie grupy uzyskali korzyść majątkową w kwocie co najmniej 2 milionów 588 tysięcy złotych.
Na czele grupy stał Grzegorz J. Jest on podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego), a także o przestępstwa narkotykowe (art. 55 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego, art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego).
Zarzuty w tej sprawie usłyszało jeszcze 11 członków grupy.
Wobec wszystkich podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Zabezpieczono 30 litrów oleju amfetaminowego
Pierwszą realizację w tej sprawie przeprowadzono w czerwcu 2017 roku. Zatrzymano wówczas dwóch członków grupy przestępczej, którzy w specjalnie przygotowanym zbiorniku paliwa przewozili 30 litrów oleju amfetaminowego z Holandii do Polski.
Kolejne działania doprowadziły do zlikwidowania nielegalnej uprawy marihuany oraz zatrzymania prowadzących ją czterech osób. W trakcie tej realizacji zabezpieczono specjalistyczny sprzęt do uprawy konopi oraz 4 kilogramy gotowego narkotyku.
W trakcie następnych realizacji zatrzymano kolejnych 6 mężczyzn, którzy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków.
Ostatnia realizacja miała miejsce 21 lutego 2018 roku, kiedy to zatrzymano i doprowadzono do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej 3 podejrzanych.
Łącznie w sprawie zabezpieczono 30 litrów oleju amfetaminowego i 4 kilogramy marihuany.
Ponadto na mieniu podejrzanych, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono środki pieniężne w kwocie 80 tysięcy złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.02.2018, 10:10 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |