Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: członkowie grupy przestępczej przemycającej narkotyki z Holandii do Polski usłyszeli zarzuty (komunikat)

28.02.2018, 10:10aktualizacja: 28.02.2018, 10:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się między innymi przemytem z Holandii do Polski znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci płynnej amfetaminy. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy Zarządu w Lublinie CBŚP.

12 podejrzanych przebywa w areszcie

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od 2016 roku na terenie województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, małopolskiego i poza granicami kraju w Holandii, Niemczech i Słowacji. Zajmowała się ona przemytem znacznych ilości substancji psychotropowych, wytwarzaniem substancji psychotropowych w postaci amfetaminy oraz udziałem w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, kokainy, tabletek ekstazy, MDMA oraz uprawą marihuany.

Członkowie grupy wprowadzili do obrotu narkotyki w ilości nie mniejszej niż 120 litrów oleju amfetaminowego, z którego można było wyprodukować 360 kilogramów amfetaminy, 9 kilogramów kokainy, 1 kilogram MDMA, 1 kilogram marihuany. Ze swojego przestępczego procederu członkowie grupy uzyskali korzyść majątkową w kwocie co najmniej 2 milionów 588 tysięcy złotych.

Na czele grupy stał Grzegorz J. Jest on podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego), a także o przestępstwa narkotykowe (art. 55 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego, art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego).

Zarzuty w tej sprawie usłyszało jeszcze 11 członków grupy.

Wobec wszystkich podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczono 30 litrów oleju amfetaminowego

Pierwszą realizację w tej sprawie przeprowadzono w czerwcu 2017 roku. Zatrzymano wówczas dwóch członków grupy przestępczej, którzy w specjalnie przygotowanym zbiorniku paliwa przewozili 30 litrów oleju amfetaminowego z Holandii do Polski.

Kolejne działania doprowadziły do zlikwidowania nielegalnej uprawy marihuany oraz zatrzymania prowadzących ją czterech osób. W trakcie tej realizacji zabezpieczono specjalistyczny sprzęt do uprawy konopi oraz 4 kilogramy gotowego narkotyku.

W trakcie następnych realizacji zatrzymano kolejnych 6 mężczyzn, którzy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Ostatnia realizacja miała miejsce 21 lutego 2018 roku, kiedy to zatrzymano i doprowadzono do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej 3 podejrzanych.

Łącznie w sprawie zabezpieczono 30 litrów oleju amfetaminowego i 4 kilogramy marihuany.

Ponadto na mieniu podejrzanych, na poczet przyszłych kar, zabezpieczono środki pieniężne w kwocie 80 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2018, 10:10
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ