Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Marek Magierowski z wizytą w USA (komunikat)

28.02.2018, 22:17aktualizacja: 28.02.2018, 22:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podsekretarz stanu w MSZ Marek Magierowski odbył trzydniową wizytę w Waszyngtonie. Podczas niej spotkał się m.in. z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich Wessem Mitchellem, przedstawicielami Kongresu oraz głównych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych.

Omówienie perspektyw rozwoju współpracy oraz znaczenia sojuszu Polski z USA, w szczególności w wymiarze bezpieczeństwa i obrony, oraz kontrowersje powstałe wokół nowelizacji ustawy o IPN, były głównymi tematami rozmowy wiceministra Marka Magierowskiego z jego odpowiednikiem w Departamencie Stanu Wessem Mitchellem.

Z kolei rozmowy wiceszefa MSZ z przedstawicielami Kongresu, w tym z zastępcą lidera mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów, demokratą Stenym H. Hoyerem, senatorem Benjaminem Cardinem (D-Maryland), senator Tammy Baldwin (D–Wisconsin), jak również z kongresmenem Peterem J. Roskamem (R-Illinois) i przedstawicielką Taskforce for Combating Anti-Semitism Nitą M. Lowey (D-NY), dotyczyły relacji bilateralnych, stosunków polsko-żydowskich, sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym bezpieczeństwa energetycznego w kontekście Nord Stream II, a także nowelizacji ustawy o IPN.

Ważnym elementem wizyty były spotkania z przedstawicielami głównych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, m.in. Narodowej Koalicji Pomocy Żydom z Euroazji (NCSEJ), B’nai B’rith, Kongresu Żydów Amerykańskich (AJC), Ligii Przeciwko Zniesławieniu (ADL) oraz Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO), które krytycznie oceniały nowelizację ustawy antydefamacyjnej. Rozmówcy wyrazili nadzieję, że: „kontrowersje w tym zakresie zostaną rozwiązane w sposób satysfakcjonujący zainteresowane strony”.

Wiceszef polskiego MSZ w rozmowie z polskimi dziennikarzami wyraził nadzieję, że podczas wizyty udało mu się wyjaśnić nieporozumienia i nieścisłości, jakie narosły wokół nowelizacji ustawy o IPN. – Myślę, że po naszych rozmowach przedstawiciele administracji, mediów i środowisk żydowskich lepiej rozumieją, jakie były intencje polskiego parlamentu, władz i Pana Prezydenta – mówił. - Starałem się też przedstawić tło historyczne, które nie zawsze jest zrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów – dodał. Wiceminister podkreślił zarazem, że z uwagą wysłuchuje argumentacji strony amerykańskiej. - Obrona dobrego imienia Polski w świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych, które są naszym ważnym sojusznikiem, jest bardzo istotna – ocenił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2018, 22:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ