Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: Żołnierze Niezłomni na Przystanku Historia IPN Nowy Jork – marzec 2018 r. (komunikat)

01.03.2018, 15:06aktualizacja: 01.03.2018, 15:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

w dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: "Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie".

Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN "Łączka. Panteon Narodowy pod cmentarnym murem", dokumentująca etapy poszukiwań i ekshumacji ofiar reżimu komunistycznego. Poszukiwania trwały od 2012 do 2017 roku i były prowadzone przez zespół historyków, archeologów, antropologów i lekarzy sądowych pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W tym okresie odnaleziono szczątki około 300 osób, w tym 51 zidentyfikowano.

Kierujący ekshumacją prof. Krzysztof Szwagrzyk ujawnił, że około dwóch trzecich szczątków nosiło ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca, o godz. 19.00, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.

W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark 6 marca, o godz. 19.00, w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. "Polska Szuka Bohaterów" oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat "WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce".

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz na stronę organizatora: Stowarzyszenie Pamięć http://www.pamiec.us/, gdzie można znaleźć informacje o marcowym Przystanku Historia oraz jego wcześniejszych edycjach.

Dodatkowo obok spotkań z Polonią, które odbędą się na terenie stanów NY, NJ i PA we współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Centralą Polskich Szkół Dokształcających pracownicy Biura Edukacji Narodowej poprowadzą zajęcia w polonijnych szkołach oraz warsztaty dla nauczycieli.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2018, 15:06
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ