Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
w dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: "Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie".
Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN "Łączka. Panteon Narodowy pod cmentarnym murem", dokumentująca etapy poszukiwań i ekshumacji ofiar reżimu komunistycznego. Poszukiwania trwały od 2012 do 2017 roku i były prowadzone przez zespół historyków, archeologów, antropologów i lekarzy sądowych pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W tym okresie odnaleziono szczątki około 300 osób, w tym 51 zidentyfikowano.
Kierujący ekshumacją prof. Krzysztof Szwagrzyk ujawnił, że około dwóch trzecich szczątków nosiło ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca, o godz. 19.00, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.
W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark 6 marca, o godz. 19.00, w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. "Polska Szuka Bohaterów" oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat "WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce".
Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz na stronę organizatora: Stowarzyszenie Pamięć http://www.pamiec.us/, gdzie można znaleźć informacje o marcowym Przystanku Historia oraz jego wcześniejszych edycjach.
Dodatkowo obok spotkań z Polonią, które odbędą się na terenie stanów NY, NJ i PA we współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Centralą Polskich Szkół Dokształcających pracownicy Biura Edukacji Narodowej poprowadzą zajęcia w polonijnych szkołach oraz warsztaty dla nauczycieli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.03.2018, 15:06 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |