Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach projektu na dworcach w całej Polsce, na nośnikach będących w zasobach PKP S.A., zostały umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. W obiektach dworcowych wywieszono także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Na wybranych dworcach w łatwo dostępnych miejscach rozkładane są również broszury przygotowane przez IPN dla podróżnych.
Na Dworcu Centralnym w Warszawie stanęła wystawa pt.: „Czas Niezłomnych” z prezentacją najważniejszych postaci oraz wydarzeń z historii podziemia niepodległościowego po 1944 roku.
W uroczystości otwarcia wystawy, która była elementem obchodów przypadających 1 marca, udział wzięli m.in. Żołnierze Wyklęci: mjr Wacław Sikorski ps. Bocian i mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj, a także prezes IPN Jarosław Szarek i członek Zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski.
Andrzej Olszewski, dodał, że wystawa jest poświęcona ludziom, którzy podjęli walkę z „czerwoną zarazą”, która dla wielu kończyła się śmiercią bądź wyrokami śmierci.
Przykładem tego był jeden z dwóch obecnych weteranów mjr Władysław Sikorski, który podczas otwarcia wystawy opowiedział o sytuacjach, które przeżył. „Przeszedłem straszną rzecz. Dzisiaj sam siebie często pytam, czy bym uwierzył w to, gdyby ktoś inny mi o tym opowiadał, co ja sam przeżyłem. Ale ja to faktycznie przeszedłem i wiedząc jak to wyglądało, wiem, że zwykłemu człowiekowi z pewnością trudno jest w to uwierzyć” - relacjonował szczątkowe elementy z życia antykomunistycznego podziemia.
„Cieszę się, że dziś tą wystawę możemy otworzyć w obecności Panów Oficerów, którzy są żywym dowodem, że niezłomna postawa i bohaterstwo oraz pamięć o żołnierzach wyklętych przetrwała mimo tego, że chciano tę pamięć zniszczyć i zakopać pod ziemią, w grobach nieznanych, w miejscach, w których nie można by było odkryć prawdy” - powiedział podczas uroczystości wiceminister Bittel.
Jak mówił: „Prawda wypływa na wierzch i staje przed nami w dokumentach, świadectwach ale też w postaci osób, które są z nami”. Dodał również: „W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy należne im w historii miejsce”.
Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział z kolei, że cieszy się, iż dzisiaj do koalicji pamięci dołączają Polskie Koleje Państwowe, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków. „Ta wystawa będzie pokazywana na kilku największych dworcach w Polsce i wiedza o niezłomnym pokoleniu będzie docierać do jeszcze większego kręgu społeczeństwa” - podkreślił.
Celem wspólnej akcji Grupy PKP oraz IPN jest zachęcenie pasażerów, by zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych.
Akcja jest efektem współpracy spółek i Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa na Dworcu Centralnym będzie czynna do połowy marca.
Krzysztof Mamiński - prezes PKP S.A. - podkreślił w udostępnionym przez spółkę komunikacie, że ze względu na polską długoletnią tradycję PKP chce angażować się w promowanie polskiej historii, przybliżając Polakom najważniejsze wydarzenia w jej dziejach. „Z racji tego włączamy się w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. Prezes Mamiński oświadczył, że w zasobach PKP znajduje się bardzo duża liczba miejsc, dzięki którym spółka może trafiać z określonymi treściami do podróżnych. Podkreślił, że Grupa PKP „czuje się społecznie odpowiedzialna za propagowanie polskiej historii i kultury”.
Polskie Koleje Państwowe aktywne włączają się ponadto w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. PKP S.A. jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa.
Więcej na ten temat pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 01.03.2018, 17:03 |
Źródło informacji | PKP S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |