Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się dzisiaj prezentacja dwóch tomów pomocy dydaktycznych dla nauczycieli historii, opracowanych wspólnie przez historyków i środowiska eksperckie z Polski i Rosji.
W wydarzeniu wziął udział ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew oraz licznie przybyli goście z Rosji – historycy, profesorowie akademiccy i nauczyciele zaangażowani w prace nad wydawnictwem. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i edukacji narodowej, a także wykładowcy, nauczyciele i uczniowie olimpijczycy. Publikacje zaprezentowali inicjatorzy projektu z obu krajów – prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, pełniący zarazem funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, jak również akademik Aleksandr Czubarian z Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk.
Opracowane pomoce dydaktyczne są efektem inicjatywy współpracy i wieloletniego zaangażowania naukowców z Polski i Rosji. - Nie staraliśmy się ujednolicić historii obu krajów. Chcieliśmy uczulić rosyjskiego odbiorcę na polski punkt widzenia i wrażliwość. I podobnie z polskim odbiorcą - zauważył prof. Filipowicz.
- Celem wspólnej pracy było pokazanie nowego podejścia do kwestii historycznych i przełamywanie stereotypów. Chcieliśmy również pokazać młodemu pokoleniu pozytywne sygnały w relacjach dwustronnych, tak aby przeszłość nie przeszkadzała przyszłości - podkreślił Aleksandr Czubarian.
Publikacja powstała w ramach projektu: "Polska-Rosja: czy fatalizm wrogości? O nowe ujęcie historii" realizowanego przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej (IEŚW) i Instytut Historii Powszechniej Rosyjskiej Akademii Nauk (IHP RAN). Wydawnictwo zostało sfinansowane w całości przez stronę polską. Wersje elektroniczne publikacji będą powszechnie dostępne na stronie internetowej IEŚW.
Pierwszy tom publikacji dotyczy historii wczesnonowożytnej (XIV-XVIII wiek), drugi zaś XIX wieku. Każdy tom zawiera eseje poświęcone konkretnemu zagadnieniu historycznemu, które zostały napisane wspólnie przez polskiego i rosyjskiego historyka, a także wybór źródeł oraz zadania szkoleniowe. Oba tomy zostały wydane w polskiej i rosyjskiej wersji językowej.
Tego rodzaju wspólne przedsięwzięcia potwierdzają drzemiący w obu państwach potencjał do konstruktywnego współdziałania w kwestiach historycznych. Uczestnicy wyrazili nadzieję na zorganizowanie podobnego wydarzenia w Moskwie, a także oczekiwanie, że publikacja będzie szeroko służyć jako pomoc w nauczaniu historii – zarówno w Polsce, jak i w Rosji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.03.2018, 15:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |