Newsletter

Zdrowie i styl życia

PAIH organizuje pierwszy Polsko-Kenijski Szczyt e-Zdrowia (komunikat)

19.03.2018, 16:54aktualizacja: 19.03.2018, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PAIH informuje:

Już jutro 20 marca, w Nairobi, środowisko medyczne z Polski i Kenii spotka się na pierwszym bilateralnym szczycie e-Zdrowia, by dyskutować na temat wprowadzania telemedycyny i e-zdrowia do sektora opieki zdrowotnej. Organizatorem wydarzenia jest biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Nairobi oraz Polska Federacja Szpitali i eMedica ltd.

e-Zdrowie, czyli wykorzystywanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych do wsparcia działań związanych z ochroną zdrowia to nadal novum w kenijskim systemie opieki, ale, dzięki zdecydowanej postawie władz centralnych i samych przedsiębiorców, perspektywy są obiecujące – Już teraz tamtejsze środowisko biznesowe jest bardzo przyjazne różnym inicjatywom z tej dziedziny, takimi jak telemedycyna, elektroniczna dokumentacja medyczna, szpitalne systemy informatyczne itd. Niemniej jednak wdrażanie reform związanych z sektorem jest wyzwaniem z względu na brak odpowiedniej ekspertyzy i narzędzi. Dlatego też Polska może być bardzo interesującym partnerem dla Kenii - sama właśnie przechodzi transformację w zakresie e-Zdrowia - nie tylko na szczeblu rządowym w celu wymiany doświadczeń regulacyjnych; lecz również na poziomie stworzenia indywidualnych relacji biznesowych – tłumaczy Michael Mazurewicz, kierownik biura PAIH w Nairobi. – Jako wschodząca gospodarka, Kenia jest na dobrej drodze, aby stać się awangardą dla rozwoju najnowocześniejszych technologii medycznych. Telemedycyna jest jedną z tych technologii, które powoli, ale systematycznie penetrują lokalny rynek. Jednak wciąż mamy do czynienia ze swego rodzaju biernością dostawców w stosowaniu nowych technologii, które zostały sprawdzone i przetestowane w innych częściach świata – mówi dr Alvin Juma, specialista i konsultant w dziedzinie eZdrowia i telemedycyny w Kenii. Juma wyjaśnia, że taki stan rzeczy to wynik nie tylko tradycyjnego podejścia do kontaktu z pacjentem (bezpośredniego), ale także obawy o utratę pracy. – Niewątpliwie, największym wyzwaniem jest koszt pozyskania i wdrożenia nowej technologii. Ponad 30 proc. całkowitych wydatków na zdrowie w Kenii nie jest refundowanych z budżetu państwa, a zarówno rząd, jak i pacjenci uważają, że koszt nowych technologii może przekroczyć ich możliwości finansowe – dodaje ekspert. Zaznacza jednocześnie, że polityka rządu bardzo mocno koncentruje się na wykorzystaniu potencjału e-Zdrowia do poprawy jakości opieki w całym kraju.

Mazurewicz zaznacza, że z perspektywy regulacyjnej, szczególnie interesujące dla uczestników I Polsko-Kenijskiego Szczytu e-Zdrowia mogą być: strategia e-Zdrowia, nad której przyjęciem pracują polskie resorty zdrowia i cyfryzacji (Polska przyjęła już przepisy w zakresie telemedycyny i outsourcingu danych medycznych w 2015 r., Kenia nad nimi wciąż pracuje), platformy regionalne, e-recepta, e-skierowanie, zastosowanie chmury publicznej, GDPR (EU General Data Protection Regulation). – Natomiast z punktu widzenia biznesowego i medycznego widzimy ogromny potencjał wykorzystania polskich technologii i doświadczenia w wielu inicjatywach e-zdrowia w Kenii. Wierzymy, że polscy i kenijscy przedsiębiorcy znajdą podatny grunt dla implementacji autorskich innowacyjnych rozwiązań telemedycznych. Poprzez konferencję chcemy uświadomić obu stronom wielkość potencjału wzajemnej współpracy – dodaje szef biura w Nairobi. Zdaniem Ligii Kornowskiej, Dyrektor Zarządzającej Polskiej Federacji Szpitali telemedycyna „jest doskonałym rozwiązaniem dla ochrony zdrowia w Kenii, a Polska ma doświadczenie w jej wdrażaniu i dostosowywaniu legislacji do najnowszych rozwiązań technologicznych“. Kornowska zaznacza, że polskie firmy mają ofertę, która może realnie wpłynąć na poprawę jakości i efektywności leczenia pacjentów.

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele sektora publicznego z Kenii i z Polski, przedsiębiorcy z branży ochrony zdrowia, kierownicy placówek medycznych, specjaliści IT i personel medyczny, w tym: Ministerstwo Zdrowia Kenii i National Hospital Insurance Fund (odpowiednik polskiego NFZ), ministrowie zdrowia na poziomie hrabstw w Kenii, Kenijska Federacja Zdrowia oraz pięć prywatnych szpitali kenijskich. Konferencja będzie składała się z dwóch części. Jedną z nich wypełnią dyskusje regulacyjne i prawne. Współpraca w tym obszarze może być szczególnie ciekawa ze względu na toczące się w obu krajach prace nad strategią e-zdrowia, wdrożeniem platform regionalnych czy wprowadzeniem rozwiązań telemedycznych na szerszą skalę. Druga część będzie prezentacją przykładów wdrożeń projektów i usług. – To, co chcemy osiągnąć to zobowiązanie obu stron do takiego wykorzystania rozwiązań e-Zdrowia, żeby były jak najbardziej korzystne dla pacjentów. Ale przede wszystkim zależy nam, żeby uczestnicy konferencji zrozumieli co tak naprawdę oznacza e-Zdrowie i jaki potencjał kryje – podkreśla Wojciech Sierocki, prezes eMedica – Cieszymy się na tak duże zainteresowanie Kenijczyków I Kenijsko-Polskim Szczytem Zdrowia i mamy nadzieję, że ułatwi on zbudowanie mostu pomiędzy Kenią i Polską, a także między Afrykańską Federacją Ochrony Zdrowia i Europejską Federacją Szpitali – podsumowuje Ligia Kornowska.

Głównym sponsorami wydarzenia są Asseco Poland i Microsoft.

# # #

Biuro Handlowe PAIH w Nairobi jest jednym z najdłużej funkcjonujących przedstawicielstw Agencji za granicą. Do tej pory obsłużyło 250 zapytań polskich przedsiębiorstw, również z sektora farmacji i telemedycyny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu od ponad czterech lat jest realizatorem rządowego programu Go Africa, wspierającego polski biznes w ekspansji na teren Afryki. Agencja planuje wzmocnić obecność na kontynencie otwierając kolejne pięć biur.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.03.2018, 16:54
Źródło informacji PAIH
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii