Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: Prezes IPN: przywracamy jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu (komunikat)

11.04.2018, 18:34aktualizacja: 11.04.2018, 18:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. Dokument wydany już w 1952 r. w Stanach Zjednoczonych wskazywał wyraźnie, kto jest sprawcą zbrodni. W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata. Ale prawda zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas premiery nowej publikacji IPN – drugiego tomu „Mordu w Lesie Katyńskim”.

Publikacja o podtytule „Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952” to bezcenne źródło informacji, opracowane przez dr. Witolda Wasilewskiego z Archiwum IPN, a przetłumaczone przez Wacława Jana Popowskiego. Znajdziemy w nim zapis przesłuchań przeprowadzonych przez komisję kongresmena Raya Maddena w Europie. Jego raport jednoznacznie stwierdził winę ZSRR za Zbrodnię Katyńską.

– IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. W sumie 2500 stron, ważny głos, po wysłuchaniu którego nie ma wątpliwości, kto był sprawcą tej zbrodni – podkreślił prezes IPN. – W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata, dla nich ważniejsze były dobre relacje z Moskwą niż ujawnienie prawdy – przypomniał dr Jarosław Szarek.

– Ale pamięć zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim, tym, którzy stracili swych bliskich. Były osoby, które upominały się o prawdę. To osoby, które często płaciły za to bardzo wysoką cenę – więzienie, śmierć. Warto przypomnieć działalność z lat 70. Instytutu Katyńskiego, Adama Macedońskiego uhonorowanego przez IPN nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej” – mówił prezes IPN w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie w przeddzień konferencji „Świadectwa i świadkowie. Zbrodnia katyńska 1940 r.”..

Zdaniem dr. Szarka musimy nadal przypominać, szczególnie młodym ludziom, o Zbrodni Katyńskiej. – IPN uczynił wiele, żeby prawda o tym, co się stało w Katyniu, dotarła do jak największej liczby Polaków. Przypominamy dotychczasowe publikacje IPN – „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa”, z ostatnim wstępem prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Była też m.in. publikacja w języku Braille’a – podkreślił prezes IPN.

„Amerykańscy kongresmeni przełamali zmowę milczenia”

– Amerykańscy kongresmeni przełamali zmowę milczenia, która panowała w wolnym świecie. W 1943 r. – mimo ekshumacji dokonanej przez Niemców – prawda o Katyniu została odrzucona przez wielkie zachodnie mocarstwa – powiedział dr Witold Wasilewski. Autor opracowania pierwszego i drugiego tomu podkreślił, że „raport jednoznacznie stwierdził winę Sowietów za Zbrodnię Katyńską i udowodnił, że prawda była ukrywana przed opinią publiczną”.

Specjalista z Archiwum IPN przypomniał, że „rząd RFN współpracował z komisją Maddena, ale władze brytyjskie nie były skłonne wycofać się z polityki zatajania zbrodni w Katyniu”.

Wśród zeznających w Londynie i Frankfurcie byli m.in. Stanisław Mikołajczyk, Stanisław Kot, gen. Władysław Anders, Ferdynand Goetel, Józef Mackiewicz, Józef Czapski.

W 1952 r. wydawnictwo rządowe w Waszyngtonie opublikowało siedem części protokołów przesłuchań przed Specjalną Komisją Śledczą Izby Reprezentantów do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Całość tego materiału przetłumaczono na język polski w Instytucie Pamięci Narodowej. Trzy pierwsze części zeznań IPN opublikował w zeszłym roku. W trzecim, ostatnim tomie edycji IPN znajdą się części szósta i siódma protokołów oraz Raport Końcowy z dochodzenia, potwierdzający, że Związek Sowiecki odpowiada za mord na Polakach z 1940 r. Kończący edycję tom ukaże się w osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej.

Prezentowany, drugi tom edycji IPN składa się z czwartej i piątej części protokołów przesłuchań. Części te zostały nieprzypadkowo wybrane do łącznej edycji w jednym tomie. Tom ten zawiera zapis europejskiej części prac komisji Maddena.

Po przesłuchaniach w Stanach Zjednoczonych członkowie Komisji uznali, że konieczne jest przesłuchanie świadków w Europie. 11 marca 1952 r. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych — po dyskusji i niejednomyślnie — zaaprobowała rezolucję nr 539, pozwalając na prowadzenie dochodzenia katyńskiego poza granicami USA. Dziewięć dni później Izba zdecydowała o przyznaniu środków na pokrycie kosztów prac w Europie.

W kwietniu 1952 r. komisja Maddena przeprowadziła dwie serie przesłuchań w Europie — pierwszą w Londynie, drugą we Frankfurcie nad Menem, a jej podkomisja udała się do Neapolu. W Wielkiej Brytanii, RFN i we Włoszech zeznawali m.in. najważniejsi przebywający na wychodźstwie polscy politycy i wojskowi, niemieccy generałowie oraz czterech członków Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 r. potwierdziła odpowiedzialność sowiecką za zbrodnię z 1940 r.

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej. IPN w całym kraju upamiętni ofiary sowieckich mordów:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/49426,78-rocznica-Zbrodni-Katynskiej-IPN-w-calym-kraju-upamietni-ofiary-sowieckich-mor.html

Publikacje IPN dotyczące Zbrodni Katyńskiej:

https://katyn.ipn.gov.pl/kat/publikacje

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.04.2018, 18:34
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ