Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk uczestniczył w konferencji poświęconej reformie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Na zaproszenie duńskiej prezydencji Komitetu Ministrów Rady Europy przedstawiciele 47 państw europejskich debatowali – już po raz piąty – na temat sposobów zapewnienia skutecznego działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w obliczu wielu napływających do niego skarg.
– W procesie reformy Trybunału Polska stale opowiada się za zrównoważonymi rozwiązaniami opartymi na mocnych podstawach Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz na zasadzie współpracy. Za równie istotne Polska uznaje zapewnianie skutecznej zdolności państw do wykonywania wyroków Trybunału – podkreślił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w trakcie konferencji wysokiego szczebla Rady Europy w Kopenhadze.
Dodał, że Polska nie popiera rozwiązań mających osłabić prawo do skargi indywidualnej do Trybunału. Natomiast już od 2006 r. nasz kraj rozwija struktury i mechanizmy wykonywania wyroków Trybunału. Działania te przyniosły pozytywne skutki w postaci znacznego zmniejszenia liczby skarg kierowanych przeciwko Polsce do Trybunału i liczby orzeczeń Trybunału wymagających wykonania przez władze polskie.
Nawiązał także do przypadającej w tym roku 25. rocznicy przystąpienia przez Polskę do systemu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i uznania przez nasz kraj jurysdykcji Trybunału. Przypomniał, że przez ten czas wielu obywateli polskich skierowało swe sprawy do rozpatrzenia przez Trybunał, a Polska przyczyniła się do rozwoju jego procedur. Była też pierwszym państwem, które z powodzeniem zrealizowało dwie procedury pilotażowe. Przyjęła również wiele innych, niekiedy innowacyjnych środków, w celu wykonywania wyroków Trybunału.
Wiceszef polskiej dyplomacji pogratulował Trybunałowi imponującej poprawy w statystykach zawisłych przed nim spraw. Pozytywnie odnotował również zacieśnianie przez Trybunał dialogu z krajowymi systemami prawnymi.
Na zakończenie konferencji, 13 kwietnia 2018 r., przyjęta została Deklaracja Kopenhaska zawierająca zalecenia dotyczące dalszego poprawiania funkcjonowania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Konferencja wysokiego szczebla Rady Europy w dniach 12 - 13 kwietnia 2018 r. w Kopenhadze stanowi kolejny etap tzw. procesu Interlaken zapoczątkowanego w Radzie Europy w 2010 r. w celu zapewnienia skutecznego działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Proces reformy został podjęty w obliczu ogromnego napływu skarg i rosnących zaległości Trybunału. W 2010 r., na początku procesu Interlaken, liczba skarg zaległych w Trybunale doszła do 140 tysięcy, a w 2011 r. osiągnęła maksymalny pułap 160 tysięcy. Obecnie liczba ta spadła do ok. 56 tysięcy. W trakcie procesu reformy opracowano szereg zaleceń skierowanych do państw, Trybunału i Rady Europy, zawartych w Deklaracjach z Interlaken, Izmiru, Brighton i Brukseli. Zaproponowano w nich szereg rozwiązań na rzecz lepszego stosowania Konwencji i wykonywania wyroków Trybunału na poziomie krajowym. Wskazano w nich również sposoby usprawniania procedowania spraw przez Trybunał i Komitet Ministrów Rady Europy czuwający nad wykonywaniem wyroków. Do końca 2019 r. Komitet Ministrów powinien przeprowadzić ewaluację efektów tej reformy i zdecydować, czy działania dotychczas podjęte są wystarczające, czy niezbędne są dalej idące rozwiązania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ zjt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.04.2018, 14:15 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |