Newsletter

Narodowe Centrum Kultury prezentuje raport z badania opinii publicznej „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce"

16.04.2018, 16:58aktualizacja: 16.04.2018, 16:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Franek Mazur/Debata Zbrodnia Katyńska - co pamiętamy?
Franek Mazur/Debata Zbrodnia Katyńska - co pamiętamy?
13 kwietnia - w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - w Muzeum Katyńskim odbyła się debata „Zbrodnia Katyńska - co pamiętamy?”, dla której pretekstem był raport z badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury.

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu przygotowanego przez NCK pt. „Sztafeta”, którego bohaterem jest Kacper, student historii i pracownik warszawskiego Muzeum Katyńskiego, prowadzący swoiste dochodzenie i podróż śladem swojego zamordowanego w Katyniu pradziadka.

Następnie zaprezentowane zostały wybrane wnioski z raportu pt. „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce. Raport z badania ilościowego i jakościowego” (w całości dostępnego na stronie www.nck.pl/badania). Zawiera on omówienie wyników badań sondażowych przeprowadzonych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków. Wyniki dotyczą m.in. wiedzy Polaków o Katyniu, rozpoznawalności symboli oraz dzieł kultury, które stanowią nośniki pamięci o ofiarach z 1940 roku.

Zdecydowana większość Polaków (90%) wie o Zbrodni Katyńskiej, to jednak odsetek osób deklarujących że nie wiedzą nic o tym wydarzeniu rośnie w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat ubiegłych.

Polacy w większości wiedzą, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię w Katyniu (81%). Społeczna świadomość autorstwa Zbrodni Katyńskiej rośnie: od roku 2007 obserwujemy systematyczny wzrost prawidłowych odpowiedzi w grupie osób, które słyszały o zbrodni (z 61% w 2007 do 88% w 2017 roku). Pozostali badani z tej grupy wskazują odpowiedzialność Niemiec (2%) lub twierdzą, że nie jest to do końca ustalone (4%). 6% wybiera odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Najczęściej wskazywanymi źródłami informacji o Zbrodni Katyńskiej przez osoby, które dowiedziały się o niej już po 1989 roku, są polskie media, szkoła i film fabularny pt. „Katyń”.

Przedstawione wyniki stały się podstawą dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele instytucji dbających o podtrzymywanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej: Małgorzata Szybalska (MEN), dr Waldemar Brenda (IPN), dr Adam Buława (Muzeum Wojska Polskiego) oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW (Narodowe Centrum Kultury). Debatę moderował dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.04.2018, 16:58
Źródło informacji Narodowe Centrum Kultury
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ