Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz otworzyli w Bukareszcie wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”. Z inicjatywy tamtejszego Instytut Polskiego w stolicy Rumunii można ją oglądać do 20 maja.
Wystawa prezentuje Józefa Piłsudskiego jako architekta polskiej niepodległości odzyskanej w 1918 roku i osobę, która miała decydujący wpływ na kształt Polski po I wojnie światowe. Przypomina także zasługi dowódcy i polityka dla całego kontynentu, szczególnie poprzez wygraną w 1920 roku Bitwę Warszawską, która na kilka dekad uchroniła Polskę i Europę przed bolszewikami.
Józef Piłsudski miał także bliskie związki z Rumunią. Był zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w tym kraju na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932).
Wystawa „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” jest elementem rumuńskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpisuje się także w stulecie tzw. Wielkiego Zjednoczenia Rumunii, które kraj ten świętuje w 2018 roku. Podkreślił to w swym wystąpieniu 18 kwietnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
– Ta rocznica nas łączy. Łączy nas też troska i dbałość o to, żeby zachować na kontynencie europejskim i na świecie pokój, aby nie dochodziło do tragedii i następnych wojen światowych – mówił marszałek Karczewski otwierając wystawę.
Ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu jest prezentowana w Rumunii przez Instytut Polski z Bukaresztu, a jej wernisaż został zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP w Rumunii.
- Dzięki fantastycznym zasobom polskich archiwów mogliśmy uzupełnić wystawę, która jest pokazywana w różnych krajach świata, o plansze poświęcone Rumunii. Przypominają one o bardzo bliskich kontaktach między naszymi krajami w okresie międzywojennym i budzą szczególne zainteresowanie rumuńskiej publiczności, dla której postaci takie jak królowa Maria czy premier Nicolae Iorga, widoczni na tych zdjęciach, są doskonale rozpoznawalne – dodaje Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.
Ekspozycję, przygotowaną w wyniku współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Instytutu Polskiego, można oglądać do 20 maja w Muzeum Miasta Bukaresztu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.04.2018, 15:42 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |