Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prezydent Zeman poruszy również temat projektów w ramach Trójmorza, którego nową koncepcję wspierają Stany Zjednoczone. To bardzo ważna wizyta dla Polski, która podkreśla więzi w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Prezydent Zeman podkreśla, że bardzo ważna dla Czech jest współpraca z Polską w ramach strategicznego połączenia żeglugowego Dunaj - Odra - Łaba, dzięki któremu Republika Czeska zagwarantowała sobie dostęp do morza. Drugim projektem, kluczowym dla rozwoju sieci transportu zintegrowanego i zagłębia logistycznego Polski, ale istotnym także dla Czech jest budowa największego ponadnarodowego Centrum Logistycznego "Gorzyczki-Vernovice", gdzie krzyżują się najważniejsze korytarze transportowe w Europie. Teren ten został określony przez ONZ jako najbardziej atrakcyjny w Europie.
Ponadnarodowe Centrum Logistyczne (Trans International Logistic Center - TILC) jest częścią wypracowanego na bazie współpracy klastrów, programu zintegrowanego rozwoju POLSKA 3.0 (o projekcie centrum logistycznego: www.polska30.pl).
Koordynatorem programu jest Angelika Jarosławska wiceprezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, inicjatora programu. Po stronie Republiki Czeskiej prace projektu koordynuje Josef Tobola, który wielokrotnie spotykał się i omawiał, również w Komisji Europejskiej, projekty zintegrowanej infrastruktury z prezydentem Milosem Zemanem. Program wpisuje się w krajowe (Plan Morawieckiego) i europejskie plany gospodarcze (rozwój zielonych korytarzy transportowych, ekologia, rozwój infrastruktury łączącej).
Projekt centrum logistycznego na Śląsku to priorytet. Po stronie Polski i Czech teren planowanego centrum logistycznego ma duży potencjał, ale też profil górniczy, wysoko zagrożony bezrobociem. Centrum Logistyczne TILC planowo ma stworzyć ok. 65 000 nowych miejsc pracy. Wzorowane jest na Zagłębiu Ruhry i Saary. Powraca dziś bardzo potrzebne nawoływanie do reaktywacji polskiego przemysłu, tworzenia a nie odtwarzania.
W tym kontekście Centrum Logistyczne TILC to największa szansa na rozwój krajowej, śląskiej Doliny Krzemowej, zagłębia przemysłu, opartego o rodzimy potencjał.
To także szansa na wykorzystanie przez Polskę projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.
Prezydent Zeman jako jeden z pierwszych podpisał wielomilionowe umowy inwestycyjne podczas wizyty Prezydenta Chin.
Do centrum logistycznego ma bowiem wchodzić przedłużony Szeroki Tor, który dzisiaj kończy się w Sławkowie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.05.2018, 16:00 |
Źródło informacji | Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu