Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane

11.06.2018, 14:22aktualizacja: 11.06.2018, 14:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kryształowe Pióra - laureaci
Kryształowe Pióra - laureaci
12. edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 6 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 17 wyróżnień. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca 2018 roku w warszawskim Hotelu Bristol.

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca - rosnące zagrożenie" została redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów za audycję radiową pt.: "Rozważania o sercu" oraz redaktor Wojciech Królikowski z TVP za materiał pt.: "Samotna wyspa".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Marta Grabiec z portalu WP ABC Zdrowie za artykuł pt.: "Laleczka na baterię",

- redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuły pt.: "Nadciśnienie",

- redaktor Bożena Stasiak z Super Expressu za artykuł pt.: "Seks po zawale sercu służy doskonale",

- redaktor Ewa Podolska z TOK FM za audycję radiową pt.: "Serce a papierosy",

- redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Serce kobiety boli inaczej".

W kategorii „Choroby serca - rosnące zagrożenie" w skład jury weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu – redaktor Joanna Cieśla z Polityki i redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

I miejsce w kategorii "Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie"  zdobyła redaktor Ewa Kwaśny z RMF FM za materiały pt.: "Onkologia - przełamać strach, wygrać życie".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Jest sposób na wczesne wykrycie raka",

- redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Wymiatacze z warzywniaka",

- redaktor Anita Karwowska z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Walka z rakiem jak zawody",

- redaktor Agnieszka Pochrzęst Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Lęk odbiera rozum".

W kategorii „Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski (kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), laureat ubiegłorocznej wersji konkursu redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii "Depresja - przełamać tabu" najwyższe uznanie jury zdobyła redaktor Magdalena Hykawy z telewizji Polsat za materiał pt.: "Depresja i samobójstwa".

Wyróżnienie otrzymali:

- redaktor Katarzyna Pinkosz z portalu mamotoja.pl za artykuł pt.: Bóle głowy u dziecka to może być depresja. Powód? Wyścig szczurów już od przedszkola,

- redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Niepotrzebnym śmierciom można zapobiegać",

- redaktor Katarzyna Koper z magazynu PANI za artykuł pt.: "Nie czekaj na depresję",

- redaktor Jakub Jamrozek z Polskiego Radia Czwórki za audycję radiową pt.: "Depresja młodzieńcza".

"O depresji nigdy dosyć. Czasem już wydaje się, że wszystko zostało powiedziane, aż ukazuje się  publikacja, która niesie nowe, tak ważne dla społeczeństwa informacje, które pomagają w walce z depresją i jej rozpoznaniem. Dlatego trzeba pisać, tworzyć, mówić głośno o depresji i budować świadomość tej groźnej choroby, która dotyka tak wielu z nas, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny, a wciąż jest zbyt często lekceważona. To właśnie dziennikarze pomagają nam, lekarzom, trafiać do swoich czytelników i zwiększać tę świadomość zdrowotną w całym kraju" - podkreśla prof. dr hab. med. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W kategorii „Depresja - przełamać tabu" w gronie jury zasiedli: prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), laureaci zeszłorocznej edycji konkursu - redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia, redaktor Ewelina Lis i redaktor Renata Kim z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii „Cukrzyca - wygrać z postępem choroby”  I nagrodę otrzymały redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: "Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź!" oraz redaktor Katarzyna Koper z Newsweeka za artykuł pt.: "Droga do cukrzycy".

Jury wyróżniło:

- redaktor Ewę Tomkowską z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Ruch na receptę uszczęśliwia i leczy",

- redaktor Katarzynę Pinkosz z portalu diabetologiawpolsce.pl za artykuł pt.: "Jak okulista z diabetologiem,

- redaktora Wojciecha Moskala z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: "Aby znaleźć chorobę",

- redaktora Artura Wolskiego z Programu 1 Polskiego Radia za audycję radiową pt.: "Stopa cukrzycowa".

W jury w kategorii „Cukrzyca - wygrać z postępem choroby” znaleźli się prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej i redaktor Ewa Podolska z  TOK FM - ubiegłoroczne laureatki konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 12 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

"Dzięki dziennikarzom i ich pracy merytoryczna i rzetelna wiedza na temat najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych codziennie dociera do polskiego społeczeństwa. Zachęcając do profilaktyki, regularnych badań oraz zmiany stylu życia i codziennych nawyków mamy realny wpływ na zdrowie i kondycję polskiego społeczeństwa" - podkreśla Katarzyna Urbańska z Servier Polska.

Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

Zainteresowanie mediów tematyką medyczną, a także poziom merytoryczny nadsyłanych prac stanowią ogromną motywację dla jurorów oraz organizatora konkursu, którzy z wielkim entuzjazmem, przyznają kolejne Kryształowe Pióra. To następny ważny krok w stronę medycznej edukacji społeczeństwa.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia i patronatem medialnym Rynku Zdrowia.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2018, 14:22
Źródło informacji servier.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ