Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Ostatnie przypadki użycia broni chemicznej w Syrii, Iraku, ale również w Malezji i Wielkiej Brytanii nie tylko naruszają postanowienia Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej, ale również podważają wiarygodność i skuteczność wypracowywanych przez lata międzynarodowych reżimów nieproliferacji i rozbrojenia – powiedział minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu w Hadze.
Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w specjalnej sesji Konferencji Państw-Stron Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej, której celem było potwierdzenie woli politycznej państw do przestrzegania zasad Konwencji oraz rozpoczęcie prac nad międzynarodowym mechanizmem wskazywania odpowiedzialnych za ataki z użyciem broni chemicznej.
- Wydawało się, że po doświadczeniach I wojny światowej, także na ziemiach polskich, i jej późniejszym wykorzystywaniu w innych konfliktach, problem broni chemicznej uda się rozwiązać wraz z przyjęciem i wdrożeniem Konwencji – powiedział szef polskiego MSZ. - Rzeczywistość ostatnich lat pokazała, że jest inaczej. Bezczynność w sprawie powtarzających się ataków nie jest rozwiązaniem, musimy odnowić nasze przywiązanie do wartości Konwencji i wspólnie zastanowić się jak zapobiec łamaniu jej zasad – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.
W spotkaniu w Hadze wzięło udział ponad sto delegacji z całego świata, w tym wielu na szczeblu szefa dyplomacji lub jego zastępcy.
Na marginesie Konferencji szef polskiej dyplomacji spotkał się w Hadze z kanclerzem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Philippem Couvreurem oraz prezesem MTS Abdulqawim Ahmeded Yusufem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.06.2018, 19:41 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |