Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Specjalizacja zwiększa wykorzystanie
Badani rolnicy nie przystępują masowo do działania. Warto jednak podkreślić, że gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mięsnej oraz mlecznej najczęściej korzystają z dostępnych środków w ramach pakietów.
Niezależnie od tego czy rolnik decyduje się na realizację działania i ubiega się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, to i tak realizuje zabiegi służące naturze. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypas lub koszenie użytków zielonych co najmniej dwa razy do roku - tak deklaruje blisko 40 proc. badanych.
W większości jednak prowadzone przez rolników czynności nie są powiązane z przystąpieniem do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Część z nich jest wynikiem typowych prac rolniczych, a część stanowi składową innych płatności - głównie bezpośrednich.
Dlaczego tak jest?
Ankietowani gospodarze w zdecydowanej większości dostrzegają pozytywy rolnictwa zrównoważonego. Jednak tylko 13 proc. z nich stwierdza, że stosowane praktyki zwiększają zyski z produkcji. Bierze się to z tego, że dla wielu badanych podejmowane zabiegi mają charakter czysto techniczny, a ich realizacja jest w dużej mierze uzależniona od zmiennej sytuacji w rolnictwie. Przystąpienie do działania to natomiast zobowiązanie, które wiąże się z koniecznością realizacji wymogów pakietu i kosztami, a ewentualne zyski są odroczone w czasie.
Wsparcie finansowe
Co czwarty badany rolnik deklaruje, że korzystał z finansowania podczas realizowania czynności. Na wzięcie kredytu najczęściej decydują się gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mlecznej lub mięsnej.
„Produkty kredytowe Banku BGŻ BNP Paribas mogą być wykorzystane w celu wsparcia finansowania zrównoważonego rolnictwa. Jako członek wspierający Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, poruszamy tę tematykę m.in. podczas otwartych szkoleń i spotkań z cyklu Agro Akademia” - mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.
Informacja o badaniu
Badanie przeprowadzono przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas między 14 maja a 9 czerwca 2018 roku, na losowej próbie 324 dorosłych rolników, metodą CAWI. Próba jest reprezentatywna ze względu na województwo oraz klasę wielkości areału gospodarstwa.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.07.2018, 11:44 |
Źródło informacji | Martin & Jacob sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT