Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Specjalizacja zwiększa wykorzystanie
Badani rolnicy nie przystępują masowo do działania. Warto jednak podkreślić, że gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mięsnej oraz mlecznej najczęściej korzystają z dostępnych środków w ramach pakietów.
Niezależnie od tego czy rolnik decyduje się na realizację działania i ubiega się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, to i tak realizuje zabiegi służące naturze. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypas lub koszenie użytków zielonych co najmniej dwa razy do roku - tak deklaruje blisko 40 proc. badanych.
W większości jednak prowadzone przez rolników czynności nie są powiązane z przystąpieniem do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Część z nich jest wynikiem typowych prac rolniczych, a część stanowi składową innych płatności - głównie bezpośrednich.
Dlaczego tak jest?
Ankietowani gospodarze w zdecydowanej większości dostrzegają pozytywy rolnictwa zrównoważonego. Jednak tylko 13 proc. z nich stwierdza, że stosowane praktyki zwiększają zyski z produkcji. Bierze się to z tego, że dla wielu badanych podejmowane zabiegi mają charakter czysto techniczny, a ich realizacja jest w dużej mierze uzależniona od zmiennej sytuacji w rolnictwie. Przystąpienie do działania to natomiast zobowiązanie, które wiąże się z koniecznością realizacji wymogów pakietu i kosztami, a ewentualne zyski są odroczone w czasie.
Wsparcie finansowe
Co czwarty badany rolnik deklaruje, że korzystał z finansowania podczas realizowania czynności. Na wzięcie kredytu najczęściej decydują się gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mlecznej lub mięsnej.
„Produkty kredytowe Banku BGŻ BNP Paribas mogą być wykorzystane w celu wsparcia finansowania zrównoważonego rolnictwa. Jako członek wspierający Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, poruszamy tę tematykę m.in. podczas otwartych szkoleń i spotkań z cyklu Agro Akademia” - mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.
Informacja o badaniu
Badanie przeprowadzono przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas między 14 maja a 9 czerwca 2018 roku, na losowej próbie 324 dorosłych rolników, metodą CAWI. Próba jest reprezentatywna ze względu na województwo oraz klasę wielkości areału gospodarstwa.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.07.2018, 11:44 |
Źródło informacji | Martin & Jacob sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ