Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MI informuje:
Ponad miliard złotych dofinansowania z UE otrzyma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drogi ekspresowej S5 pomiędzy Bydgoszczą i Nowymi Marzami. Oddanie do ruchu odcinka o długości blisko 74 km jest planowane w 2020 r.
Umowę o dofinansowanie projektu „Budowa drogi ekspresowej S5 odc. Nowe Marzy - Bydgoszcz” podpisali 25 lipca 2018 r., w obecności wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol i Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga.
Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie prawie 2,055 mld zł. Ponad połowa tych wydatków – 1,083 mld zł zostanie pokryta z dofinansowania pochodzącego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
- Droga ekspresowa S5 jest realizowana w ramach inwestycji ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, w którym zostały ujęte kluczowe z punktu rozwoju gospodarczego kraju zadania. Odcinek ten jest położony w korytarzu należącym do kompleksowej sieci TEN-T, jest więc istotny także dla rozwoju transportu całej Unii Europejskiej – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.
Nowy odcinek drogi S5 będzie prowadził z Bydgoszczy do Nowych Marz pod Grudziądzem, przez które przebiega autostrada A1.- Po zakończeniu budowy tego odcinka S5 połączy Wrocław z Poznaniem i Bydgoszczą, a poprzez autostradę A1 te trzy miasta zyskają także połączenie z Gdańskiem. Oznacza to, że na przykład z Poznania będziemy mogli dojechać do Gdańska w krócej niż 3 godziny – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.
Oprócz drogi powstanie także 9 nowych węzłów (4 kolejne węzły zostaną przebudowane) oraz infrastruktura, mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne.
- Budowa prawie 74-kilometrowego odcinka S5 to ważny krok w kierunku poprawy jakości podróży zarówno dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, jak i pojazdów przejeżdżających przez region tranzytem. Dzięki nowoczesnej drodze ekspresowej skróceniu ulegnie czas podróży, jednocześnie część mieszkańców regionu uwolni się od nadmiernego ruchu drogowego, który spod ich domów przeniesie się na nową S5 - podkreślił Dyrektor CUPT Przemysław Gorgol.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zjt/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.07.2018, 15:26 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu