Newsletter

Litwa: resort rolnictwa przeznaczy 3 mln euro na walkę z ASF

09.08.2018, 13:35aktualizacja: 09.08.2018, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Resort rolnictwa Litwy przeznaczy 3 mln euro na zachęty dla hodowców, by rezygnowali z chowu świń po wykryciu w przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednej z największych w kraju farm trzody chlewnej, należącej do duńskiej spółki Idavang.

Minister rolnictwa Giedrius Surplys poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej, że każdy hodowca posiadający od jednej do 100 sztuk świń na terenie zagrożonym wirusem ASF za odstąpienie od chowu otrzyma po 100 euro za każde zwierzę i 1,5 tys. euro na nabycie innych zwierząt hodowlanych.

Hodowcy, którzy zrezygnują z propozycji resortu, będą mogli ubiegać się o 1,5 tys. euro na wzmocnienie środków bioasekuracji w gospodarstwie.

Według szacunków litewskiego ministerstwa rolnictwa z powyższych propozycji na zasadzie dobrowolności będzie mogło skorzystać około 6 tys. hodowców z terenów zagrożonych, którzy posiadają 18 tys. świń. Działania resortu mają ograniczyć rozprzestrzenianie się w kraju wirusa ASF.

We wtorek wirus ten wykryto w jednej z największych litewskich farm trzody chlewnej należącej do duńskiej spółki Idavang. Rozpoczęto wybijanie 19,5 tys. świń.

Według danych litewskiej Państwowej Służby Żywności i Weterynarii w tym roku w niedużych gospodarstwach w kraju odnotowano 40 przypadków zachorowań na ASF, w wyniku czego wybito około 2,3 tys. świń.

Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale sieje spustoszenie w chlewach i nie ma na niego szczepionki. Atakuje świnie i dziki, przenosząc się przez bezpośredni kontakt lub ukąszenie kleszcza.

Na Litwie wirus zaczął się rozprzestrzeniać w 2013 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2018, 13:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ