Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu, relacje transatlantyckie, Bałkany Zachodnie oraz efektywny multilateralizm były głównych tematami dyskusji podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w Wiedniu.
W trakcie spotkania ministrowie omówili m.in. sposoby wzmocnienia roli UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie oraz sytuację w Syrii i Iranie. Minister Czaputowicz zaznaczył, że istotną kwestią pozostaje konieczność większej koordynacji europejskiej polityki wobec Iranu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie podkreślił, iż należy unikać działań, które prowadzą do powstawania rozbieżności w relacjach pomiędzy Unią a jej najbliższym partnerem.
W trakcie dyskusji na temat relacji transatlantyckich ministrowie odnieśli się do kwestii handlowych oraz kwestii bezpieczeństwa. Dyskutowano ponadto na temat zaangażowania partnerów transatlantyckich w NATO.
Dyskusja dotycząca Bałkanów Zachodnich poświęcona była sytuacji w regionie i postępom krajów kandydujących w procesie integracji z UE. Polska, będąca aktywnym graczem w tym regionie, stoi na stanowisku, iż dalsze rozszerzenie UE jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa UE, jak i rozwoju Bałkanów Zachodnich.
Zwyczajowo doszło również do spotkania szefów unijnych dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych państw kandydujących do UE. Na wspólnej sesji omówiono koncepcję efektywnego multilateralizmu rozumianego jako obrona porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym.
Spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich odbywają się raz na pół roku i mają charakter nieformalny. Stwarza to okazję do bardziej otwartej dyskusji i refleksji o charakterze strategicznym, ułatwiającej późniejsze wypracowywanie konsensusu na forum UE. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, na którym w 1974 r. odbyły się po raz pierwszy rozmowy w tej formule.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.08.2018, 17:56 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |