Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Agory S.A. z siedzibą w Warszawie ("Spółka", "Agora") informuje, iż w dniu 6 września 2018 r. Spółka podjęła decyzję o odstąpieniu ze skutkiem natychmiastowym od długoterminowych, stałych umów o dystrybucję prasy, zawartych pomiędzy Spółką a RUCH S.A.: (i) umowy nr 636/853-E z dnia 31 grudnia 2007 r. (dotyczącej dystrybucji "Gazety Wyborczej" w formie sprzedaży egzemplarzowej), (ii) umowy nr 636/853-PT z dnia 31 grudnia 2007 r. (dotyczącej dystrybucji "Gazety Wyborczej" w formie prenumeraty teczkowej), (iii) umowy nr 636/853-P z dnia 31 grudnia 2007 r. (dotyczącej dystrybucji "Gazety Wyborczej" w formie prenumeraty), (iv) umowy nr 636/8403/E z dnia 1 sierpnia 2003 r. (dotyczącej dystrybucji czasopism w formie sprzedaży egzemplarzowej). Jednocześnie Spółka wyraziła wobec RUCH S.A. gotowość do dalszej współpracy w oparciu o bieżące ustalenia dwustronne.
Zarząd Spółki zdecydował się na ten krok w związku z problemem z zadłużeniem RUCH S.A. wobec Spółki. Informacje o złożeniu przez wierzycieli RUCH S.A. wniosku o ogłoszenie upadłości RUCH S.A., oraz wniosku o wszczęcie postępowania sanacyjnego w stosunku do RUCH S.A., a także wniosku złożonego przez RUCH S.A. o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wskazują, że w racjonalnej perspektywie czasowej nie można spodziewać się poprawy tej sytuacji.
W okresie od stycznia do końca sierpnia 2018 r. średnio poniżej 30% nakładu prasy drukowanej stanowiła sprzedaż dokonywana za pośrednictwem RUCH S.A. na podstawie umów, które zostały wypowiedziane w dniu dzisiejszym. Jednocześnie Spółka od dłuższego czasu podejmuje systemowe działania, których celem jest pozyskanie nowych kanałów dystrybucji prasy i ograniczenie wolumenu druku prasy. Z tego powodu wpływ rozwiązania powyższych umów z RUCH S.A. na przychody i wynik Spółki w kolejnych okresach nie powinien być istotny, ale jest obecnie trudny do oszacowania.
W dniu 13 lipca 2018 r. Spółka podjęła decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego należności przeterminowanych RUCH S.A., zagrożonych prawdopodobieństwem nieściągalności, o czym Spółka informowała raportem bieżącym nr 24/2018 z dnia 13 lipca 2018 r. Ostateczna wartość tego odpisu w pierwszym półroczu 2018 r. wyniosła 16,3 mln zł. Nie jest przy tym wykluczone dokonanie odpisu aktualizacyjnego pozostałych należności RUCH S.A. wobec Spółki ze względu na zagrożenie prawdopodobieństwem ich nieściągalności, jednak według szacunków Spółki kwoty te nie powinny być wysokie. Z uwagi na czynniki niepewności dotyczące zdarzeń przyszłych, szacunki te są obarczone ryzykiem błędu.
Spółka kontynuuje przy tym podjęte działania zmierzające do odzyskania należnych jej płatności oraz zapewnienia optymalnego poziomu dystrybucji tytułów prasowych, a także transformacji modelu biznesowego działalności prasowej Spółki.
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.09.2018, 18:33 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |